| Beatrice50 a întrebat:

Am si eu nevoie de o lista de rechizite pentru clasa a VIII a detaliata. ( si ce materii voi avea in plus )
Mulțumesc anticipat!
P.S.

Răspuns Câştigător
| suntsuper a răspuns:

In clasa a 8a vei avea in plus numai latina, daca nu ma insel. Dar nu te chinui prea mult, decat daca vrei la filo sau arte. Daca mergi la alt profil nu vei mai face latina.
Ia-ti caiete mari de 80 la romana si matematica(o sa ai nevoie, mai ales ca ai examenul anul asta), si la fizica si chimie tot mari. Legat de examen, cumpara-ti dupa ce incepe scoala culegerile de examen de la Editura Paralela45, eu alea le-am avut si crede-ma ca nu eram buna nici la romana nici la mate, dar au exemple foarte bune de teste si am luat peste 9 la examen.
In rest iti sugerez sa iti iei caiete mici de 48 file, ca sa nu cari mult, la toate celelalte materii. Slabe sanse sa umpli vreun caiet mare la materii cum ar fi istoria, religia, civica, geografie, limbi straine. La engleza de exemplu ai putea lua unul mare dar tot subtire(48), ca poate veti scrie mai mult.
La mate vei avea nevoie de trusa de geometrie, la chimie eu a trebuit sa imi cumpar tabel cu elementele, dar la chimie e mai bine sa astepti sa vezi ce pretentii are profesorul tau

sa nu te omori cu desenul/muzica pentru ca o sa ai o saptamana o ora de muzica, iar cealalta o ora de desen, si tot asa. La muzica eu folosesc acelasi caiet de 2 ani, si la desen nu cred ca o sa va omoare cu desenele, mai ales ca sunteti clasa a 8a.
Sport vei avea de asemenea tot o ora pe saptamana.

Multa bafta la examen!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Batrice, fiecare scoala are profilul, materiile si profesorii ei, ca atare, cerintele difera de la scoala la scoala, de la materie la materie.
Noi nu avem de unde stii la ce scoala esti tu, ce profil, ce materii noi ai, de aceea te sfatuiesc sa ai rabdare pana incepi scoala si iti vei cumpara atunci, ceea ce se cere extra pentru anumite materii si preferinte ale profesorilor.