| Ciprian1221 a întrebat:

am si eu o intrebare ma contrazic cu cineva la matematica : 2000 metri patrati transformati in centimetri patrati face : 20centrimetri patrati sauuu 200000 centrimetri patrati folosind scara.Va multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Nici una dintre variante. 2000 m^2 sunt egal cu 20.000.000 cm^2. Pt ca in scara suprafetelor ordinul de marime e din 100 in 100.

| Gizăz a răspuns (pentru Zaygon):

Give this man a ribbon! Aşteptam să văd dacă răspunde cineva... laughing)

| corolav a răspuns (pentru Zaygon):

Păi, dacă e din sută în sută, 2.000 x100 = 200.000, nu 20.000.000.
Nu?

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ăla care a zis că face 20 e un idiot sinistru! rolling on the floor

| Zaygon a răspuns:

Sunt la mate info si am facut fizica si imi place sa ma joc cu puterile lui 10 laughing

| Zaygon a răspuns:

De la metri la decimetri sunt 100 si de la decimetri la centimetri inca 100, adica inmultesti cu 10.000.

| corolav a răspuns (pentru Zaygon):

Da, ai dreptate! Am greșit eu!

| rypo a răspuns:

1 metru = 100 centimetri
1metru patrat =10000 centimetri patrati