| DyanaMonica a întrebat:

Am si eu o problema. nu stiu ce sa mai citesc, la vara dau examenul si cam ce opere ar trebui sa le cunosc? Funditaa :*

Răspuns Câştigător
| Dudyy a răspuns:

Pai mie mi-a dat profa pentru BAC de citit : Dacia literara - M. Kogalniceanu
Alexandru Lapusneanul - C. Negruzzi
Opere de Titu Maiorescu, de Mihai Eminescu(Luceafarul, floare albastra, oda ), Ion Creanga(Povestea lui Harap Alb), Caragiale (o scrisoare pierduta, o noapte furtunoasa). Opere de G. Bacovia, Eugen Lovinescu, Traditionalism. Blaga : Gorunul, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii. Tudor Arghezi : Flori de Mucigai. Ion Barbu : Riga Crupto si lapona Enigel, Joc Secund. Vasile Voiculescu : In Gradina Ghetsemani. M. Sadoveanu : Baltagul, L. Rebreanu : Ion, G. Calinescu - Enigma otiliei. Marin Preda - Morometii ( I - II ). Cam astea ne-a dat noua. sper sa intelegi ceva de aici

| DyanaMonica explică (pentru Dudyy):

Am inteles..majoritatea le-am citit, dar eu o profa de romana mai tanara si mai. intelegi tu laughing nu prea se omoara ea cu examenul nostru, in schimb eu fac pregatire la alta profa pentru gramatica si toate cele...dar saraca nu stie ce sa imi mai dea sa citesc. laughing oricum mersi mult :*

| Dudyy a răspuns (pentru DyanaMonica):

Pentru putin:*

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te rog să consulți lista lecturilor recomandate de programa școlară, aici, în josul paginii http://lecturirecenzate.ro/
Succes la bac!

| Hieer a răspuns:

Opera epica
Opera lirica

| DarinaLove a răspuns:

Pai,eu am sa spun cateva care cred ca constituie un rol important in literatura romana invatata la scoala, si anume : Opera epica(A.Lapusneanul,DL Goe, Pasa Hassan). Balade(Toma Alimos, Miorita). Opera lirica (Lacul de M. Eminescu, Fantana de Fanus Neagu, etc)
Dar in general trebuie sa inveti definitiile si mai important demonstratiile la fiecare opera in parte.Fiindca la examen iti poate pica orice text/poezie care nici nu e invatata in scoala, dar pe baza acelui text/poezie, trebuie sa faci demonstratia