| Anonimusecelmaitaredinparcare a întrebat:

Am nevoie de caracterizarea unui personaj din romanul "La Medeleni". As dori, daca se poate, o caracterizare ampla fizica si morala. Cel putin o jumatate de pagina mare. Va rog frumos sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Arcani a răspuns:

Personajele Medelenilor formeaza un totunitar.Autorul pare sa faca o disociere intre personajele tinere Danut, Olguta si Monica si cele adulte de acea caracterizarea este si ea diferentiata. Dupa cum sustine insasi autorul cel mai reusit personaj al Medelenilor este Olguta.Aceasta este caracterizata direct si indirect de catre autor. Dupa parerea tatalui ei Olguta este"Un drac ingeresc, un amestec putere si de inclinatii spre mici rautati".Ea dovedeste in aceeasi masura inteligenta, precocitate si perspicacitate fiind voluntara, temperamentala si manifestand un teribilism al varstei.Este vulcanica si se agita mereu, nu accepta sa fie contrazisa si incearca sa subordoneze tot cea ce o inconjoara.In aceeasi masura este autoritara si nonconformista.Inzestrata cu o abilitate deosebita se pricepe sa-I judece pe cei din jur si le cunoaste micile slabiciuni, slabiciuni pe care le speculeaza prin multe viclesuguri. Olguta este intruchiparea a aceei energii izvorate din realitatea imbinata cu manifestarile firesti ale varstei.Al doilea personaj feminin Monica, prietena Olgutei asigura echilibrul, balansul intre cei doi frati care sunt intr-un continuu "razboi". Monica sensibila si suava pare a fi o zana buna.Generoasa,buna la suflet si apropiata de cei din jur.Monica sare intotdeauna in ajutorul celui necajit.Cu insistenta si rabdare o determina pe Olguta sa ii accepte ajutorul.Este corecta si sincera, pentru ea notiunea de rau nu exista.In aceeasi masura este supusa si ascultatoare, refuzand delicat dar demn si categoric orice incercare de corupere.Ionel Teodoreanu ramane unul din scriitorii importantiai literaturii romane.Nu stiu daca e bine dar sper ca te-am ajutat. Apropo alege-ti tu ce-ti place si vezi ca ti-am facut caracterizarea la 2 personaje.

4 răspunsuri:
| ReadAllAboutMe a răspuns:

Pai. daca ai citit romanul... uita-te prin carte. si scoate-le mai. ce e mare branza!
Rasfoieste. fila cu fila... laughing
De ex. daca noi iti dam. caracterizarea. cu ce ne alegem. cu o amarata de funda?

Eu zic. sa faci tu caracterizarea. pentru. ca degeaba. iei de pe net..pentru ca nu te alegi cu nimic. big grin Papapuppy dog eyes

| DjBl3ndar a răspuns:

Hmm. Toata vara ce ai facut? Puteai sa iti faci timp macar o zi, doua sa cauti sa scrii. Ai avut la dispozitie 3 luni

| SalutBunaLarevedere a răspuns:

Dai corijarea? Cred ca da atata timp cat nu stii unde sa cauti o caracterizare rolling on the floor
Si "Va"ul ala de la arma de ce e scris asa?