| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU? Cand v-ati apucat sa va pregatiti pentru admiterea la medicina? Eu sunt in clasa a 10-a si mi-as dori sa intru la Cluj, credeti ca ar trebui sa incep de pe-acum?

9 răspunsuri:
| Madaaaaaaaaaaă a răspuns:

Poti face ce am facut si eu.
In clasa a 10-a la biologie faci principalele functii ale organismelor vii: nutritie, respiratie etc (atat la plante cat si la om).
Eu am invata din clasa a10-a toata anatomia din carte, iar in a 11-a multe mi-a fost ma usor pentru. ca deja aveam o mica baza din a 10 (care oricum se regaseste si in a 11-a)
Nu e o idee buna?

| armygirl a răspuns:

Profa de bio repeta mereu, când eram într-a 10-a, că pregătirea începea de atunci. Numai că trebuie să înveți din manualul pentru Cluj. (noi la clasă îl aveam pe cel de la Sibiu)

Așadar, da. Începând cu clasa a 10-a e în regula sa înveți materia.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Da. Eu zic sa incepu de acum cate putin. Apropo: mu uita sa iti iei notitele frumos, caietul sa fie colorat si confortabil pentru a fi mai usor de invatat. Si sunt tutoriale pe Youtube

| SofiaAbigail a răspuns:

Da. Da.mi mesaj pentru mai multe sfaturi.

| Daniel09857 a răspuns:

Da, e parte bine dacă începi acum, ai timp sa te acomodezi un materia, sa o recapituleze, va mai mai ușor și fără stres, dacă înveți constant, însă îți recomand, dacă vrei chiar la medicina sa dai la Tg Mures, e cea mai buna facultate de medicina din Romania, sunt mulți străini, mai mult ca la Cluj, ti se deschid noi oportunități și UMFST Tg Mures (Noul nume) S-a unit cu facultatea de igibirie, are foarte multe programe de dezvoltare, recomand

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Eu sunt clasa a 12-a la profesionala si vreau sa fiu medic mastodont

| Defalucy a răspuns:

Da,ar trebui sa te pregătești din timp ca să nu fie foarte greu atunci.

| alex15ccc a răspuns:

Ce coincidenta, si eu sunt a 10a si vreau la cluj happy
Primul pas este sa inveti tot corintul de a 11a, apoi alte carti si atlase, deoarece corintul nu este suficient.
Un mic sfat: mergi la olimpiada de biologie, astfel te vei obisnui cu "atmosfera" de competiţie şi vei primi meditatii de la profesorul tau, plus ca daca iei premiu la nationala intri fara admitere la medicina.

succes!winking

| ionalglanetasuluiii a răspuns (pentru alex15ccc):

Multumesc! Succes si tie! happy