| SalvatoreLeon a întrebat:

Ce credeti ca pica la subiectul 3 limba si literatura romana in sesiunea a 2 a big grin? Fiindca nimeni nu i-a trecut prin cap ca va pica poezie fiindca si anul trecut a picat. Si m-ai am o rugaminte sa-mi spuneti si mie ce mai poate pica in afara de: Roman,Basm Cult, Poezie, Nuvela ca sa le caut pe net Funda pentru cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| Crash94 a răspuns:

Degeaba speculăm ce va pica la toamnă, sau în alte sesiuni. Nu avem de unde şti niciodată ce va pica. Ministerul ne va surprinde oricum.
Uite toată lista cu opere:
Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb
Povestirea – Mihail Sadoveanu, Hanul Ancuţei
Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul
Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci sau – Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis
Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc
Romanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)
a)Romanul tradiţional – Ioan Slavici, Mara
b)Romanul de tip obiectiv – Liviu Rebreanu, Ion
c)Romanul modern de tip subiectiv – Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război sau Patul lui Procust
d)Romanul realist – George Călinescu, Enigma Otiliei
Romanul de după al doilea război mondial – (perioada postbelică), Marin Preda - Moromeţii
DRAMATURGIA –specii dramatice
1. Comedia – I.L.Caragiale, O scrisoare pierdută
2. Drama – Camil Petrescu, Jocul ielelor; Act Veneţian
POEZIA – evoluţie
1. Paşoptismul – Vasile Alexandri, Mezul iernii; Malul Siretului
2. Mihai Eminescu – Luceafărul, Floare albastră, ScrisoareaI, Oda în metru antic, Sara pe deal
3. Simbolismul – George Bacovia, Plumb; Lăcustră
4. Tradiţionalismul – Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani; Ion Pilat - Aci sosi de vremuri
5. Modernismul
a. Lucian Blaga -Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
b. Tudor Arghezi - Testament; Psalmul III[Tare sunt singur, Doamne şi pieziş!]; Flori de mucigai
c. Ion Barbu - Riga Crypto şi lapona Enigel
6. Neomodernismul – Nichita Stănescu - Leoaică tânără, iubirea

| SalvatoreLeon explică (pentru Crash94):

Auzi si de exemplu pica basmul cult o sa specifice exact Ion creanga sa scriu sau zice una la alegere? si totusi sunt exagerat de multe de invatat nici intr-un an nai putea invata atata trebuie sa fi robot

| Crash94 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

Depinde, îţi poate da tema şi viziunea într-un basm cult studiat, ori îţi specifică autorul. Nu ai de unde şti. Într-adevăr, sunt multe. Doar că se presupune că toate aceste opere se învaţă pe parcursul celor 4 ani, şi nu în ultimul an.

| SalvatoreLeon explică (pentru Crash94):

Adica trebuie sa le si invat si dupa sa mai stiu si in parte viziunea lumii sau relatia dintre 2 personaje...
Pai sor invata ele la scoala dar sa stii toate astea la perfectiune ar trebui zi de zi sa inveti cel putin 5-6 ore numai la romana + ca mai e si altele matematica biologie etc Si se m-ai intreaba de ce pica atat de multa lume pai la ce subiecte sunt nici nu ma mira.

| Crash94 a răspuns (pentru SalvatoreLeon):

E foarte aiurea, ştiu. Am fost în aceeaşi situaţie. Şi mai aiurea e că din tot şirul ăsta pică doar o singură chestie şi în momentul ăla clachezi, îţi vin toate comentariile în minte. Cel puţin eu aşa am păţit.