| givemecookies a întrebat:

Cum fac expansiunea unui nume predicativ intr-o predicativa? de exemplu. "creatia"
Dau funda!
Chiar nu ma pricep.

Răspuns Câştigător
| camy417 a răspuns:

Scopul lui este creatia.
expansiune: scopul lui e sa creeze.
"sa creeze" este expansiunea de la "creatia"

1 răspuns:
| Uuuuuuu a răspuns:

Inaintea unui nume predicativ e un verb copulativ(a fi, a ramane etc) deci... totul e creatia. (e e verb copulativ ) expansiune inseamna sa transformi un cuvant (nu predicat) intr-un predicat adica il inlocuiesti pe "creatia" cu un verb. din creatia=> sa creeze. nu ai inteles mare lucu. laughing mai simplu inlocuiesti un N.P. cu un predicat verbalhappy exemplu: problema e venitul=> problema e sa vina.