Întrebare recomandată | ßíïì a întrebat:

Cum ii spun mamei ca am luat un 5 la fizica? Am mai batut apropouri ca nu ma prea descurc si e grea materia...dar nu stiu ce sa fac pentru. luni vrea sa mearga la scoala sa vada notele si mereu mi-a zis ca e mai bine sa ii spun eu decat sa afle...dar nu stiu cum sa ii zic.
Va rog ajutatim-a crying

92 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Eu am luat 3 si i-am spus la final de semestru.ea credea ca-mi iese8 media, cu 3 iesea 7. ii spui pur si simplu.mai bine decat sa faca o scena la scoala.winking

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ii spui, pur si simplu:"mama, te rog sa ma ierti dar am luat o nota slaba la fizica!"
Si inca o veste proasta pentru elevi! A inceput in judetul Cluj dar se va extinde in toata tara, in curand. Parintii pot sa consulte catalogul cu situatia voastra scolara cu un simplu "click"! On line!
Vai si-amar de chiulangii si de mincinosi!
Trebuie sa stii ca minciuna are picioare scurte si tot se afla adevarul! Iar daca nu spui adevarul...suporti consecintele!
PS. Se scrie "ajutati-ma"! Nici la gramatica nu prea stralucesti!

| ßíïì explică (pentru Elianna):

Scuza dar am scris de pe telefon si m-am drabit. La gramatica a doar 10 :**

| IMC90 a răspuns (pentru Elianna):

Pe vremea cand eram eu la liceu, ai mei stiau de toate notele si de toate absentele. Bine, de absente ii cam durea in cot, si de note la fel atata vreme cat imi atingeam obiectivele rolling on the floor
Trebuie sa-ti si cunosti copilul, cu cat il tii mai din scurt cu atat o sa se detaseze de tine mai repedewinking

| DanielHornea02 a răspuns (pentru Elianna):

Stai calmă, că tu nu ești mai presus.
Se scrie cu diacritice!

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Mama ta are perfectă dreptate. Trebuie să îi spui de notele luate, fie bune sau rele. Spune-i tu singur/singură de nota mică, e mult mai grav dacă află de la școală.
Pur și simplu îi spui de nota luată și îți ceri scuze, îi spui că data viitoare o să îți dai silința. Poate te poate ajuta cu materia, care întradevăr este grea.
În cazul în care nu vrei tu să înveți, ai o problemă.

Baftă!

| Chαяtreux a răspuns:

E doar un 5 laughing stai calm

| einsten a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ba esti nebuna? e un 5 pe mine ma omoara daca iau 5

| Chαяtreux a răspuns (pentru einsten):

Stai sa ajungi la liceu.

| MihaelaDart a răspuns:

"Minciuna are picioare scurte" si ii spui direct ca ti-a fost teama de reactia ei, te straduiesti din plin sa iei note acatarii, dar unele materii ti se par grele si vrei ajutor pentru a le intelege. Daca mama ta doreste sa te mediteze la materiile pe care nu le intelegi, cere-i ajutorul. Mama nu este dusmanul tau, ci prietenul tau care-ti doresste intotdeauna binele. Nu-ti fie teama! Mai rau, daca nu-i vei spune si pe luni cand va veni sa se intereseze de rezultatele tale, poate ca o sa fie mai dureros pentru tine.

Mult noroc!

| PotatoMustDie a răspuns:

Stay calm! Si eu am 5 mai pe la toate materiile si nu ma plang.

| Elianna a răspuns (pentru PotatoMustDie):

O...Doamne! Si te mai si lauzi cu asta!

| Serafir a răspuns:

5 pentru mine era nota de 10 big grin si explica-i cu frumosul ca nu iti place materia si daca nu intelege dupa mai multe note slabe o sa se obisnuiasca si nici nu o sa-i mai pese, o va interesa doar sa treci happy

| WalterWhite a răspuns:

Mergi si ii spui direct, mie mi se pare ca un 5 la fizica e bun, cu cat prelungesti mai mult cu atat e mai rau sau poti sa nu ii spui si o lasi sa mearga la scoala si ii spui : Surpriza!

| deliamaria13 a răspuns:

Spune'i pur si simplu.
Daca vede ca ii esti onest, va avea incredere in tine de acum incolo
Incearca sa ii arati ca vrei sa iti repari media!
Astfel nu te va certa

| MrWrestleMania a răspuns:

Incepi cu: Mama vreau sa purtam o discutie. Stiu ca merit sa fiu pedepsit/a, sa ma lasi fara calculator, sa nu ma mai lasi afara, sa imi ei telefonul... toate acestea le merit. Te rog iarta-ma pentru ca am luat 5 la fizica. Astept sa imi ispasesc pedeapsa.

Sa sti ca cel care incepe discutia are sorti de izbandawinking. Sper ca te-am ajutat.

| Thunderstruck a răspuns:

Pai daca un 5 n-ai curaj sa-i spui, cand o sa ajungi la liceu unde pentru cea mai mica greseala iti pune 2 ce-o sa faci? Sau cand o sa ai situatii urate de corigenta? Mai bine o acomodezi cu notele astea, pun pariu ca nici ea nu avea note mult mai mari.

| ßíïì explică (pentru Thunderstruck):

Avea numai 10 asta e problema..se astepta sa fac si eu la fel.

| cosmin1211 a răspuns (pentru ßíïì):

Hmm, in cazul asta (cu toate ca te minte pentru ca profesorii de pe vremea aceea nu dadeau 10 decat elevilor model, nu foarte multi de altfel, si celor cu rude in politica comunista + ca majoritatea profesorilor credeau ca nu exista elevi de 10) spune-i ca pur si simplu " nu pot fi ca tine, nu pot fi ca tine, ma simt onorata ca incerci sa te regasesti cu mine in prezent insa pur si simplu nu pot..." (nu ezita sa folosesti putina vulgaritate slaba aici) "... poate ca sunt proasta poate ca nu, tu decizi, insa nu pot fi perfecta la toate materiile", de la varsta mea copii deja trebuie sa se formeze pentru liceu (daca esti intr-a 8-a sau intr-a 7-a), sa se hotarasca pe ce profil ii va fi cel mai usor, stiintele exacte nu sunt exact ceva la care sa excelez, sper sa intelegi asta" daca se enerveaza spune-i ca "nu-i nevoie sa tipi, imi expuneam doar parerea", daca va continua sa tipe, pleaca respectuos in camera ta, ea va medita la ce i-ai spus pana a doua zi si isi va da seama ca a tipat la tine degeaba si ca tu gaseai in ea un confident si in functie de asta si de ce considera ea ca a facut isi va cere scuze sau nu sau veti mai avea o discutie sau nu.

P.S.: Nu uita, de acum inainte cel mai bun moment sa ii spui notele este la telefon, fix cand vii de la scoala. In functie de nota vei avea o voce trista sau vesela, daca atunci cand ai o voce vesela nu te intreaba, spune-i tu, insa daca ai o voce trista cu siguranta te va intreba ce se va intampla (ai grija sa oftezi cand vorbesti cu ea inainte sa te intrebe ce s-a intamplat. Si asa va vedea ca ai incredere in ea si va crede ca ii spui notele exact cand le iei deci nu iti este frica de ea si cu tonul trist va vedea ca iti pasa de notele tale si ca vrei sa le indrepti. In cel mai bun caz te va incuraja, in cel mai rau caz iti va spune ca trebuia sa inveti mai mult.

| eliaclodia a răspuns (pentru ßíïì):

Nu asta e problema, ci ca saraca nu poate concepe ca esti sau vrei sa fi altfel decat ea si ca ai putea sa gasesti vreo cale vulgara, deocheata, fara pasiuni frumoase, demne de lauda, ca nu poate oricine. Nici prin gand nu-i trece ca te integrezi in turma de azi, mai ales ca nu prea o cunoaste. Deci problema e ca mama ta e pe dinafara si nu o sa te poata proteja, nu o sa ai contra si stii cum e cand nu ai o presiune de acasa? Esti ca o gelatina care se intinde si isi modifica forma total intamplator, fara un plan, fara sa poti sa dai o definitie clara macar unei forme din toate care le ia. Apoi se slabeste, se slabeste pana se face pilaf de moale si nici nu se mai intinde, sta fleasca doborata definitiv, fara chef de nimic, adica fara sa raspunda la modelaj, nici cu ciocanul. Doar face fleosc, fleosc, am gresit, dar nu mai pot sa imi adun vointa, fleosc, fleosc.Noroc ca viitorul nu exista, tu il faci.

| AdelinGrigorescu a răspuns:

Mai intati remediaza-ti nota ca sa iti iasa o medie mai mare, si dupa aceea ii poti spune.

| cristinicamititica a răspuns (pentru AdelinGrigorescu):

Maine mama lui/ei merge la scoala sa-i vada notele. cum sa isi remedieze media?!

| Tudor_2273 a răspuns:

Spune-i exact ce ai scris aici. Mai sincer/sincera de atat nu cred ca poti fi. Bafta!

| positivity a răspuns:

Materia de a IX-a chiar e grea, și eu fiind la mate-info, m-am trezit cu un 5 la fizică, dar și cu un 3 la chimie!
Pur și simplu nu înțeleg aceste materii, sunt precum chineza, însă mult mai complicate!
Motivul poate este că m-am dus și la cel mai bun liceu din oraș, poate dacă mergeam la un alt liceu, făceam față și nu mai luam asemenea note!
Tu spune-i simplu „mamă, am luat 5 la fizică!". Așa am făcut și eu, ba chiar i-am spus și de treiul la chimie. A făcut o față neutră, mi-a spus „treaba ta; tu ai vrut la cel mai bun liceu din oraș, la mate-info" așa că m-am resemnat!
Sper totuși să nu rămân corigentă!

| LolaLollita a răspuns:

Spune-i direct, e mai bine decat sa afle singura.

| W3R4 a răspuns:

Ai luat 5!?
Doamne, eu eram boier cu 5 la fizica! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf ba ba bai... spune-i ca cea mai mare nota din clasa a fost 5 sau 6...sau direct:,, Mama am luat un 5" crying(( Bafta!

| gingergirl1 a răspuns:

Mai bine ii spui, nu e un sfarsit de lume, si eu am luat 5 la fizica dar daca vrei poti sa iti indrepti media cu un 6-7 acolo, daca nu intelegi fizica poti sa ii zici sa te asculte din teorie

| eliaclodia a răspuns:

Ajutati-ma. Asa se desparte. In ce clasa esti? Problema ta este ca ii spui doar pentru ca vrea sa mearga la sedinta. Asa o sa te certe aspru si sper pentru tine sa nu fie prea incarcata de tot felul de suparari ca sa nu o ispiteasca furiile. Furiile sunt niste ajutoare ale infernului. Cauta motive si slabiciuni sa-si faca loc in viata oamenilor. Buhuhu. Asa ca trebuie sa te gandesti repede, de ce ar accepta acest 5, ea, mama ta? Ce gand ar face-o sa treaca peste, sa nu i-se para ca a cazut cerul si ca a venit sfarsitul lumii? Poate daca tu esti relaxat/a, atunci ea se pesimizeaza mai tare. Sau poate ca din contra, daca esti relaxata, se relaxeaza si ea, ceea ce nu cred. Poate ar fi bine sa ii ceri sa-ti explice ce nu ai stiut? Sa vada cat de greu este? Nu. Nu cred ca poti manipula lucrurile. Poate sa o lasi sa afle de la scoala, daca tot ai dus lucrurile pana aici, mergi mai departe si nu ezita. Da. E o idee sa mergi cum ai inceput si pana la capat.

| FastAndFurious a răspuns:

Mai bine ii spui tu intai, spasit, asa.
Sa fie pregatita cand ajuge la scoala. In fond e grea fizica, nu? Si de acum poate n-o sa mai ai numai de 9 si 10 la toate.
Trebuie sa inveti sa-i spui si din astea mai mici.

| FastAndFurious a răspuns:

Ce faci atata caz pentru un copil de clasa a 6-a? Bate-te cu aia de seama ta voinice si pe subiecte unde sa-ti pui in valoare retorica. Btw, si tu te afli tot pe o retea de socializare cand arati cu degetul.

| spaghetty a răspuns:

Pff pentru un 5 te temi? Mama ta tine sa iei note doar de 10? Stai calm(a), iii spui ca ai 5 la fizica si gata

Răspuns utilizator avertizat
| Criiistinutsa a răspuns:

Ii spui ca din greseala ai luat un 5 si ca promiti ca pe viitor iti vei schimba nota ca vei invata mai mult happy

| LazyÎnFiecareZiCăAşaVreauEu a răspuns:

Eu o prind intr-o faza din asta buna si ii zic daca e suparata si ii zic asa " mama, uite, am luat o nota proasta la... (ce am) " si dupa ii zic ca o sa ma revansez cu alta mai buna tot la aia! happy

| AndutzzaAnduu a răspuns:

Eh... se mai intampla sa iei si note mici, nu trebuie sa-ti fie frica... spune-i-o direct si cu tupeu, sa vada ca vrei sa-ti refaci media.

| cosmin1211 a răspuns:

Fii si tu mai siret.Cel mai bine e sa castigi parintii de partea ta, pentru ca o sa ai nevoie de ei. De exemplu eu sunt intr-a 8-a si daca am o saptamana incarcata ii zic mamei si imi face ca prin minune rost de o scutire pe toata saptamana, si eu merg doar la teste si la orele importante. Crucial este sa aiba incredere in tine si, nu stiu, trebuie sa ai un anumit instinct sa stii cand sa taci si cand sa iti spui punctul de vedere. Pentru inceput poti sa ii zici ca nu te descurci la fizica si ca ai un 5 si ca esti norocos ca ai trecut (daca ai trecut). Chiar si daca afla de la scoala, zii ca iti era teama de cum va reactiona (alege-ti vorbele cu grija pentru ca mamele vad multe intelesuri ascunse in lucruri banale pe care nici chiar tu nu le intelegi) si ca nu vroiai sa o superi. Daca incepe cu trebuia sa stiu ca sa fiu pregatita si sa stiu ce sa spun, zii intreab-o "de ce trebuie sa fii pregatita? crezi ca te-am facut de ras in fata dirigintei sau a profesorilor? ei nu dau doi bani pe mine si pe notele mele, nu mai e ca in generala.", daca intreaba atunci de ce ti-au pus nota asta? (daca esti a 8-a) "pentru ca sunt ignoranti fata de cerintele pe care trebuie sa le intrunim pentru a promova la un liceu bun" (daca nu esti a 8-a) " aproape toti colegii au note ca ale mele sau mai proaste, de unde vrei ca eu sa stiu?". Ti-am zis o parte din ce stiu. Succes cu problema ta.

| cosmin1211 a răspuns (pentru cosmin1211):

P.S.: Daca spune ca "nu imi pasa mie de ceilalti copii", spune-i ca "asta e un cliseu, cand iau o nota relativ mare ma intrebi de ceilalti, iar cand iau o nota mica, brusc, ceilalti nu mai conteaza, eu fac tot ce pot"

| PunkyA a răspuns:

*ajutati-ma
1. Ce clasa esti?
2. Ii spui pur si simplu, pentru ca daca ii ascunzi te stresezi mai tare. Asa ii spui o data, probabil o sa-ti spuna cat de dezamagita e ( e inevital, doar nu crezi ca o sa-ti spuna "bravo! sa mai iei si alta data"), si stai linistit/a ca doar nu o sa-ti faca capul calendar din cauza unei singure note. Acum, daca au sunt multe note mari in clasa, nu prea ai cum "sa te scoti", asa ca stai jos si suporta consecintele.
3. Eu am doi de 5 la fizica(deci se poate si mai rau). Totusi am o scuza: sunt la filologie(clasa a 10a) si asta e ultimul an in care fac fizica.
4. Don't worry, be happy!

| hellchild a răspuns:

Spune-i si gata, mai bine ii spui tu decat sa afle, ii reamintesti ca nu te descurci si pote iei o nota mare data viitoare. Good luck!