| anonim_4396 a întrebat:

Deci, eu înţeleg foarte bine engleza în scris, şi o vorbesc bine (aproape fluent şi repede), dar am o problema, nu prea înţeleg mare lucru când e vorbită de un vorbitor nativ (am constatat asta din conversaţiile online şi filme). Ce aş putea să fac să mă perfecţionez? Există nişte tipuri de exerciţii sau ceva?

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă o să te uiţi cât mai mult la filme/seriale în limba engleză, o să te obişnuieşti foarte repede cu ea vorbită (corect) şi nu o să mai ai probleme de genul.
Ajută, de asemenea, dacă asculţi cântece în engleză, eventual, căutând în lyrics-uri ceea ce îţi este neclar.

| Radu284 a răspuns:

Incearca sa asculti lecturi pe youtube, de preferinta dintr-un domeniu care sa te intereseze.

| nlko a răspuns:

Poate cluburile de conversatie cu profesori nativi.

| Kirschen a răspuns:

Îți trebuie multe exerciții de "listening". Îți poți cumpăra un manual + CD, asculta muzica în engleză, uita-te la filme, încearcă sa vorbești cu vorbitori nativi. Îți trebuie multa experiență și exercițiu.

| DevilHse a răspuns:

Uita-te la cat mai multe seriale. Eu asa am invatat si am doar 15 ani. La gramatica eram foarte buna, insa la fel ca tine, nu puteam pricepe atunci cand o auzeam vorbita. Asa ca am inceput sa ma uit la seriale (de ce seriale si nu filme? pentru ca un film, fiind scurt ca durata, te determina sa te concentrezi pe subiectul filmului, pe actiune, astfel ca nu mai esti atent la vocea actorilor si citesti doar traducerea. Un serial, fiind mai elaborat, iti ofera sansa sa fii atent la vocea personajului). Sunt diverse emisiuni pe Discovery, BBC channel, Viasat History de unde poti auzi engleza vorita cu accente diferite, pentru a te familiariza cu cat mai multe dialecte.