| TheDuddah a întrebat:

Deci...sunt a 8-a :O Si cica o sa fac anul asta prima dintre cele mai mari alegeri din viata mea si deja incep sa ma gandesc la asta, adica alegerea profilului si bineinteles a liceului la care voi merge.Si voiam sa va intreb cam la ce profil ar trebui sa optez,am vazut multe intrebari pe TPU si nu stiu adica sunt diferite raspunsuri,in altele ca cica o sa fie o lege noua, in altele ca e la fel, s.a.m.d.Ma rog, Stiinte Ale Naturii nu prea ma atrage deci nu prea as vrea sa ma duc la el..as vrea sa va cer parerea despre Filologie si Matematica-Informatica(simplu sau bilingv).
Problema este ca mie nu imi prea place matematica rolling on the floor, anul asta am inceput meditatiile pentru examen.Si nu ma prea atrage nici latina adica am note bune dar nu prea ma atrage ca si limba straina deoarece stiu ca s-au format din ea multe limbi incluzand si romana dar pana la urma pentru mine este o limba moarta si nu se mai vorbeste,vorbim doar limbile romanice(Spaniola,Romana,Italiana,Franceza, etc.). Deci...da am scris ceva rolling on the floor Dar sunt cam confuz nu prea stiu ce sa aleg, de asta apelez aici.Deci voi ce credeti, Matematica-Informatica sau Filologie?
P.Stongueana la urma profilele influenteaza la ce facultate si meserie voi merge?

27 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se spune ca "intre doua rele, alegi pe cel mai mic"--- intre latina si matematica, alege matematica!

Daca vei alege un profil real, la sfarsitul liceului vei putea sa optezi pentru oricare facultate.Insa, daca vei urma un profil uman( filologie, stiinte sociale) nu mai ai acest avantaj--- posibilitatile de alegere se miscoreaza.

| Idc12345 a răspuns:

Si eu sunt exact in aceeasi situatie cu tine laughing M-am gandit sa ma duc la mate-info pentru ca am mai multe posibilitati la facultate. Acum nu stiu, sa vad si cat iau in examene happy Bafta!

| TheDuddah explică (pentru Idc12345):

Ma bucur ca mai e cineva in situatia mea rolling on the floor.Hmm, poate tu ai mai multa vointa si potential decat mine cine stie, sper ca ai facut o alegere buna.Sa imi zici unde ai intrat dupa examenl, ca sa vedem unde a intrat fiecare. rolling on the floor. Sunt mai multe posibilitati, dar oricat profilul nu iti afecteaza facultatea, doar te pregateste mai mult sa zicem dar oricat nu e imposibil cum a zis si RoxettaRoksi.Multa bafta in continuare la invatat! Paa tongue

| Karinakari99 a răspuns:

Dacă nu-ţi place latina, mergi la ştiinţe sociale pentru că la filologie dai teză la latină. Dacă nu-ţi place matematica nu te duce la profil real, o să regreţi. happy

| TheDuddah explică (pentru Karinakari99):

Stiu ca o sa regret si o sa fie greu...dar la nu prea stiu rolling on the floor.Hmm, nu stiu daca filologia ar fi o cale sau stiinte sociale. Apropo, tu la ce profil esti?big grin Si cum ti se pare la acel profil?

| Karinakari99 a răspuns (pentru TheDuddah):

Eu sunt la ştiinţe sociale, clasa a IX-a.E un profil foarte bun. Vreo 4 ore de romana, 2 de matematică, 2 de fizică, una de chimie, 2 istorie, 2 geografie, 3 de engleză(dau teză), 2 de franceză, 3 de TIC şi dau teză la logică pe care o am de 2 ori pe săptămână.O să ajungi să îndrăgeşti profilul dacă eşti pe partea umană. Logica nu e deloc grea dacă eşti un pic atent/ă.Mie îmi place profilul. happy

| TheDuddah explică (pentru Karinakari99):

Multumesc mult pentru raspuns; D O sa ma gandesc mult rolling on the floor Sunt atatea raspunsuri bune... tongue. Oricat si cam ce ai vrea sa ajungi, dupa terminarea facultatii?

| Karinakari99 a răspuns (pentru TheDuddah):

Profesor sau psiholog, nu m-am hotărât.

| TheDuddah explică (pentru Karinakari99):

Multumesc pentru raspuns, dar totusi acuma incep sa ies din norul meu plin de confuzie totala rolling on the floor.Dar daca multa lume imi spune ca matematica de la profilul matematica-informatica este mai avansata...; O.Eu cred ca lumea poate sa faca orice cu vointa rolling on the floor. Doar ca eu nu am atata vointa si sunt si cam lenes.Deci,pana la urma o sa ma gandesc, voi vorbii si cu alti colegi si cu parintii, dar stiu ca pana la urma e decizia mea, dar oricat stiu ca nu va influenta facultatea deci sunt mai usurat. Apropo, la stiinte sociale stii cumva la ce se da BAC-ul?

| Karinakari99 a răspuns (pentru TheDuddah):

Bacul îl dai la istorie şi/sau geografie(depinde de liceu dacă ambele sau doar la alegere), la alegere dintre logică/psihologie/economie, la română, nişte competenţe digitale pe la TIC şi engleză sau franceză.

| TheDuddah explică (pentru Karinakari99):

Hmmm nu e foarte greu dupa cum vad adica nu dai din multe.Si neaparat engleza sau depinde ce limba straina are liceul tau?

| OoBunnyoO a răspuns:

Asta mi s-a spus si mie cand am ales liceul si crede-ma ca nu conteaza si nu este o alegerea asa de importanta cum le place unora sa o numeasca. Este importanta, pentru ca este prima decizie legata de viitorul tau, pe care o faci singur. Si atat. Insa nu iti influenteaza viitorul cu nimic. Daca nu iti place matematica te poti orienta spre filologie, unde vei studia latina de la o ora pana la 3 ore si vei da teza la ea. Insa, de regula, profii nu prea pun accent pe ea. De obicei doresc doar sa iti formezi anumite baze si o idee generala asupra limbii. Vei avea mai multe ore de romana, plus stiinte sociale (psihologie, sociologie) si fliosofie. La matematica vei face, evident, mate, fizica, chimie si biologie. Mai este si profilul stiinte sociale unde se pune accent pe socilogie si psihologie, probabil si filosofie. Cam astea sunt materiile pe care le faci, gandeste-te care iti plac cel mai mult. Insa, dupa cum spuneam, in afara de preferinte, nu are nicio importanta profilul liceului.

| TheDuddah explică (pentru OoBunnyoO):

Dar cam ce materii se dau la BAC la Filologie? Dar la Mate-Info?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru TheDuddah):

La filo se da romana, istorie, geografie/filosofie/psihologie/economie/
sociologie iar la mate roamana/mate/chimie/fizica/biologie/informatica.
Plus competentele care sunt la fel, cred, la romana, engleza si tic. Asta daca nu se vor mai schimba in anii urmatori.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

La mate romana, mate si ultima proba la alegere chimie/fizica/biologie/informatica. Scrisesem gresit happy.

| TheDuddah explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc big grin Si nu ii nimic, toata lumea greseste rolling on the floor.Hmm si tu esti la filo, nu-i asa?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru TheDuddah):

Eu am terminat liceul, acum ceva timp, dar da, am fost la filo.

| TheDuddah explică (pentru OoBunnyoO):

Si cum ti s-a parut profilul?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru TheDuddah):

Mie mi s-a parut ok, avand in vedere ca nu prea ma omoram cu matematica. Eu am avut o profa destul de severa la romana, care ne-a pus sa citim foarte mult, cu mult peste lucrarile necesare la bac. Insa, am preferat sa citesc, decat sa fac probleme la mate, la fizica sau la chimie. Plus de asta mi-a fost si mult mai usor la bac. Oricum, banuiesc ca nu toate profele de romana sunt ca fosta mea profa.

| ElenaSA a răspuns:

Daca nu te atrage matematica ai putea sa alegi Filologie sau Stiinte sociale.Sau ai putea sa te orientezi catre profil vocational.

| TheDuddah explică (pentru ElenaSA):

Si la profil vocational cam ce ar intra? Meseriile? Adica mecanic, electrictian, etc?

| ElenaSA a răspuns (pentru TheDuddah):

Aceasta sunt pentru tehnic. Vocational: artistic, teologic, pedagogic, sportiv, care-ti ofera o calificare profesionala.

| TheDuddah explică (pentru ElenaSA):

Multumesc pentru informatie!

| Peaches a răspuns:

Daca nu iti place matematica, atunci problema ta este rezolvata. Deci filologie sau stiinte sociale. De pe filologie poti deveni traducator, ghid turistic, profesor (bineinteles, daca urmezi facultate corespunzatoare). Iar de la stiinte sociale poti deveni psiholog, analist politic laughing, analist social. Profilele liceului te pot ajuta in facultatea pe care o vei urma. Daca faci liceul pe filologie si apoi vrei sa devii informatician sau medic, e mai greu decat daca ai fi urmat mate-info sau stiinte ale naturii. Nu e imposibil, dar e bine sa stii de pe-acum ce vrei sa devii.
Sper ca asta ajuta! Have funwinking
Fundita?

~Roxetta

| mariaxmaria a răspuns:

Hei :3
Daca nu iti place matematica, ai putea alege filologie sau stiinte socialewinking. :*

| TheDuddah explică (pentru mariaxmaria):

Pai cam am decis sa ma duc la filologie big grin.Multumesc pentru sfat.FILOLOGIE ROCKS! Am decis filologia pentru ca la ce liceu as vrea eu sa ma duc nu exista profilul stiinte sociale, ca si acela ar fi fost bun, dar ma atrag si limbile straine big grin.

| TheDuddah explică:

Deci,o sa ma gandesc foarte bine si mai astept sa vad ce mai ziceti. Oricat va multumesc mult ca v-ati uitat peste intrebarea asta si ca ati si raspuns la ea.