| anonim_4396 a întrebat:

La anul o sa fiu a 8-a.Si voiam sa va intreb cam la ce profil ar trebui sa optez, am vazut multe intrebari pe TPU si nu stiu adica sunt diferite raspunsuri. Ma rog, Stiinte Ale Naturii nu prea ma atrage deci nu prea as vrea sa ma duc la el..as vrea sa va cer parerea despre Stiinte sociale si Matematica-Informatica(simplu sau bilingv).

Problema este ca mie nu imi prea place matematica.Si imi place foarte mult latina, spaniola, italiana, istoria.Parintii imi spun ca nu fac nimic cu stiintele sociale si sa ma duc la mate-info. Sunt cam confuza si nu prea stiu ce sa aleg, de asta apelez aici.Deci voi ce credeti, Matematica-Informatica sau Socio

1 răspuns:
| Pearl01 a răspuns:

Buna. Indiferent ce zic parintii tai, tu ai sa mergi la scoala, tu ai sa te "chinui" daca chiar cu materiile care nu-ti plac. Decizia iti apartine. Nu zic ca nu ar trebui sa tii cont de ceea ce spun ei, insa tu o sa fi in situatia respectiva. Daca nu-ti place matematica si profilul real, atunci clar nu merge acolo. Iar despre stiinte sociale, ai spus ca nu prea ai merge nici acolo... Daca iti plac foarte mult limbiile straine si alte cele, de ce nu mergi la profil uman, la filologie? Acolo mate se face putin 1-2 ore pe saptamana. Inca ai timp sa te gandesti bine unde vrei si sa cauti din timp un liceu care iti place. Nu uita! In viata e bine sa tii cont de parerile celor din jur, insa decizia finala la tine e.