| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

este vorba de 8 martie colegele mele vrea sa faca cadouri pentru profesoare si eu nu mai vreau (sunt baiat) si este obligatoriu sa dau 10 lei pentru acel cadou la fel si dirigu a zis ca o sa discutam cu el la dirigentie pentru cadouri "speciale" (cadouri mari). 2 colegi la o banca da 10 lei pentru cadou la o singura profesoara. Dar nu le ajunge un martisor, si nu sunt singurul care nu mai vrea sa dea cadouri "speciale" unele fete si mai ales baietii sunt impotriva. Ei zic, la fel si eu "da de parca ele ne da ceva". Anii trecuti am luat poseta, cratite si alte chestii. cine este de acord cu mine si de ce exista acest "obicei" da-ti-mi mai multe raspunsuri.

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Măi,flăcău, la ce școală ai învățat tu această limbă românească?
Nu este corect „colegele mele vrea". Substantivul „colegele " este la plural și atunci și verbul trebuie să se acorde cu acesta.
Deci, corect este„vor".
După virgulă nu se pune „și" decît în cazul expresiilor incidente.Cum ar fi trebuit să faci la „... unele fete, și mai ales băieții, sunt împotriva.".
„...de parcă ele ne dă ceva".
Acest „ele" e la plural și deci și verbul trebuia să fie la fel, adică„ ele ne dau ceva".
Și mai sunt alte cîteva.
La ce școală ai învățat tu pînă acum? În ce clasă ești?

| Idc12345 a răspuns:

VOR* DAU*Cum sa zici "colegele mele vrea" rolling on the floor))))

| aDEeLAa a răspuns:

Aiurea, Vorbeste cu colegii si spune-le ca din cauza unora ca ei e Romania cum e. E mita curata! posete, cratiti...dar nu au serviciu? :O salariu! Nu puneti bani! In cel mai bun caz, le oferiti flori, dar nu cadouri scumpe! acesc obicei, se foloseste pentru a imbuna un profesor, pentru a-l face sa nu va mai asculte etc. Tine maxim o saptamana, dupa proful isi revine.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică:

Colegel mele nici nu gandesc imi vine sa le injur pe f**ele alea ar trebui sa se opreasca cu acest "obicei" gata

| TheLovelyGhost a răspuns:

Eu zic sa iei tu singur pentru profesoare cate un martisor ceva nu are rost sa dai foarte multi bani pe cadouri. gestul conteaza happy eu asa faceam si sunt fata

| Munteanu_Marius_1999 a răspuns:

Fii si tu in rand cu lumea.eu tot nu vreau sa cumpar dar ce sa fac.

| MTPU a răspuns:

Pai da, sunt de acord cu tine. Si ce? Profesorii vin la scoala pentru cadouri? Asta nu mi se pare corect! Cred ca ar trebui ca voi sa va aparati punctul de vedere. Si, ca sa fie un gest frumos, ati putea darui cate un martisor, ca acela nu este atat de scump. :*