| ruxi a întrebat:

Hey TPU!
La gramatica limbii engleze, în ce context e corectă varianta 'you are ' şi "you're"?

Răspuns Câştigător
| mariutza21 a răspuns:

You're e un fel de prescurtare de la you are, adica in loc sa zici you are... zici you're, asa ca sunt corecte ambele in orice context...

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Ambele forme sunt corecte şi înseamnă acelaşi lucru, numai că a doua este o formă mai prescurtată.
Pa-pa.

| ascovit a răspuns:

Nu are importanta, "you're" este forma prescurtata de la "you are".

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Prescurtarea lui ''you are'' este ''you're''.
Asa ca la ''I am '' -> ''I'm ''.
Fundita? Te rog. Te imploooor! crying
O zi buna sa ai happy
Pa!

| Memecy a răspuns:

You are = you're
1.Folosim "you are" intr-un context formal (gen scrisori oficiale, scrisori de intentie etc, cand ne adresam cuiva cu respect etc ai prins ideea)
2.Folosim "you're" intr-un context informal adica ( ne adresam unei cunostinte, prieten, iubit etc)
3.Concluzie nu folosim oricand "you're" deoarece ai putea jigni o persoana
4.Profesorului tau ii spui "you are"
prietenului tau ii zici "you're"

| Annyya a răspuns:

Ambele forme sunt corecte, indiferent de context. "You're" este doar prescurtare de la "you are". E simplu. happy

| Iuliana186 a răspuns:

Bună. You are = Tu eşti, iar You're = eşti.

Deci, you're este forma scurtă de la you are. Se pot folosi oricând!

| GameOverBitch a răspuns:

You`re e prescurtarea de la You are.
Ambele forme sunt corecte. happy

| RebelaDeLaRadio a răspuns:

Buna

Pai you're =You are
E la fel e prescurtare cum spun romani tu esti = esti!
Sper ca te-am ajutat

Funda?