| Zizica14 a întrebat:

Ma intrebam... exista vreo diferenta intre limba romana si cea moldoveneasca?-sper ca am ales categoria corecta.
MULTUMESC ANTICIPAT:*

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt cateva cuvinte, regionalisme, dar in esenta e aceeasi limba. Limba moldoveneasca au inventat-o rusofonii nesimtiti. Pe timpul lui Stefan si mai incoace Moldova a fost o singura tara si moldovenii au stiut ca sunt romani.

5 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Da, este de fapt aceeasi limba. In schimb, pe parcursul istoriei, limba romana a fost influentate de alte limbi. Chiar si acum va aud cu "downloadat" "uploadat" "job"! Voi ati uitat de "descarcat" "incarcat "lucru"?

Mai mult de atit, mai exista si diferenta intre accent. La noi este usor rusificat. La voi mai mult englezesc (mai ales la tineret).

| Zizica14 explică (pentru 0x11111051):

Merci... daca spuneai mai devreme, iti dadeam tie funda happy -fara suparare pentru Salontanul

| Andreea555012 a răspuns:

Câteva cuvinte cred ca sunt diferite la moldoveni si ei au un accent pe care noi nu i-l folosim.

| OtakuShoujo a răspuns:

Da.Moldovenii au regionalisme si au accentu' ala.

| TATANEJR1 a răspuns:

Da,exista o diferenta atat ca scris cat si ca pronuntie. Funda?