| VanessaLove04 a întrebat:

Maine dau teza la romana, si chiar nu stiu cum sa retin mai repede rezultatele. Ma puteti ajuta cu niste metode? Cat mai repede va rog happy

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| OtherNews07 a răspuns:

Prin rezultate, presupun ca te-ai referit la lectii.Intai gandeste-te cum inveti tu mai bine,auditiv(adica memorezi lectia daca o asculti),vizual(adica memorezi mai repede daca vezi in scris,in desene sau in grafice) sau kinestezic
(adica prin practica,prin exercitii sau proiecte)
Daca esti auditiv,citeste lectiile cu voce tare,inregistreaza-te in timp ce citesti,iar apoi asculti totul la casti,inainte sa adormi,si pe urma le repeti cu voce tare.
Daca esti vizual,citeste lectiile in gand,si repeta-le tot in gand,incercand sa iti amintesti imagini cu scrisul din carte sau de pe caietul tau.Un truc ar fi sa colorezi foile pe care ai lectiile, cu culori, ca sa iti amintesti mai bine.
Daca esti kinestezic automat vei intelege doar prin experimente, exercitii
practica, prin tot ceea ce tine de folosirea mainilor si miscare.Ca sa memorezi,
citeste lectiile plimbandu-te prin camera,gesticuland cu mainile si facand exercitii.Fa un gest in timp ce inveti. Exemplu:iti pocnesti degetele in timp ce repeti lectiile, iar apoi iti pocnesti degetele si atunci cand ai teza(bine, am dat un gest la nimereala, dar tu poti incerca altceva)Deci faci un gest cand repeti lectia, faci acelasi gest si la lucrare ca sa iti amintesti mai usor.
Bafta la teza!

8 răspunsuri:
| Alll3x a răspuns:

Poti sa mai repeti maine dimineata putin cateva fraze care sunt esentiale ( depinde la ce ora o dai ) si daca nu poti copia daca ai colegi care te ajuta :}}

| Saske96 a răspuns:

Pai copiaza si o sa ai zece happy

| deeeaqq a răspuns (pentru Saske96):

Sau în cel mai tristuț caz o să aibă 1 sad

| Saske96 a răspuns (pentru deeeaqq):

happy

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns:

Despre care rezultate e vorba?

| Nero15 a răspuns:

Pai incearca sa te inregistrezi citind rar ce ai de invatat apoi puneti castile pe cap si asculta de o gramada de ori apoi mai citeste inainte de culcare si dimineata apoi gata. La mine a mers nu prea retineam o chestie dar am luat punctajul maxim la acea intrebare. Bafta

| VanessaLove04 explică:

Scuze, am vrut sa spun lectiile, am fost cu gandul la altceva happy

| Alexandra_Diana_1997_Og7R a răspuns:

Dupa ce inveti pune-ti caietul sau de unde ai invatat sub perina poate asa te va ajuta. Eu asa faceam uneori. S-au ia ceva ce sa te ajute sa memorezi mai repede Si incearca pe cat posibil sa ai liniste in casa cand inveti sa nu te distraga nimic, iar telefonul lasa-l deoparte pana inveti. Sper sa te ajute aceste lucruri.