| Tudyss a întrebat:

spuneti-mi si mie niste teme interesante din natura, am de facut un proiect(de ex. Care e cel mai veninos animal din lume)sau asa ceva.Mersi anticipat.

8 răspunsuri:
| Tudyss explică (pentru zdrangoi):

Mersi de ajutor dar nu am nevoie de informatii, ci de un subiect anume, de exemplu un coleg a facut despre dromader si cum reuseste sa isi pastreze apa in cocoasa.mersi

| AlinaaAli a răspuns:

La verisoara mea in oras este un copac care se numeste "fagul imparatului",acest cipac tt timpul anului isi pastreaza frunzele verzi,iarca nu ii cad frunzele si are o coroana superba :X si pe deasupra mai are si o poveste foarte interesanta,cum ca acolo s-ar f intalnit mihai viteazul cu carol nu stiu care,insa, daca vrei mai multe detalii ma pot documenta si te ajut, pot sa iti fac rost si de poze! baga id-ul asta alinalazea75@yahoo.com

| YouMe a răspuns:

Pai, Cel mai inalt copac din lume, cel mai mare mamifer, Cel mai mic animal din Romania, Cel mai rapid animal din lume, Cel mai interesant peste, Cea mai mare planta, Plantele carnivore fundita?

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Pai ai putea sa faci un desen cu diferite ecosisteme,cum ar fi ecostistemul padurillor, al apelor, al pesterilor.Sa faci o plansa mare A3 sau A2 cu un desen al unei paduri/ape/pesteri unde sa adaugi daca e padure diferite animale specifice padurilor si sa scrii in dreptul fiecaruia specia si felurite informatii, daca e o apa pesti/amfibieni/bacterii/alge si tot asa sa scrii la fiecare-n parte ce e, daca e pestera poti sa desenezi lilieci.Sau,ai putea sa faci un arbore genealogic cu speciile de animale de pe Terra.O plansa decupata in forma de arbore si lipita (nu-i obligatoriu) pe o bucata de scartaitoare clasica, tot asa decupata in forma de arbore.Sau,mai mult de scris aici daca nu prea ai talent, poti face o plansa cu un rebus, pe verticala/orizontala sa fie o specie de mamifer/pasare/reptila/peste (cu o denumire mai lunga) si apoi sa completeze restul elevilor cu cuvinte pentru a descoperi specia respectiva.

| Tudyss explică (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Ar fi o idee da pacat ca merge doar la clasa a 2-a, eu sunt la liceu si am de facut o informare interesanta din natura, un referat.mersi de ajutor oricum

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru Tudyss):

Lol,credeam ca esti mai mic,nu ma gandeam ca esti la liceu. Oricum, ce ai spus tu acolo mi se pare de clasa a doua mai mult decat ideile mele, no offence.Pur si simplu cauta un animal pe net atunci sau un loc interesant de pe Pamant si scrie informatii despre el...

| Diana1997 a răspuns:

Cel mai veninos anumal este :
Broasca sageata veninoasa aurie
Scorpionul Death Stalker
Phoneutria
Taipanul
Melcii marini Conus
Pestele piatra
Viespea de mare
Pestele FUGU
King Cobra
Caracatita cu inele albastre
Sunt cele mai veninose animale