| Robexten a întrebat:

Care este cel mai veninos animal din lume?

(ACEASTA INTREBARE O STIU, DAR VREAU SA VAD DACA STITI SI VOI!)

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Meduza Cubozoa.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu stiu exact care este, fara sa trag cu ochiul pe google sau wikipedia, dar printre cele mai veninoase sunt: meduza cutie, caracatita albastra, paianjenul cu plasa tunel, sarpele taipan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca stii raspunsul, doar crezi ca il stii. Intrebarea "care este cel mai veninos animal din lume?" este prea generica. De exemplu, exista animale al caror venin are o toxicitate foarte ridicata dar produc putin venin, pe cand altele cu o toxicitate mai mica, pot elimina ceva mai mult venin, efectele fiind asemanatoare. Apoi trebuie luate in considerare tipurile de venin, unele animale au venin neurotoxic, altele au un venin care pur si simplu iti distrug tesutul, pielea intrand in putrefactie (nu imi amintesc cum se numeste tipul de venin) si sunt sigur ca mai exista si de alte tipuri. Asa ca nu cred ca exista un raspuns la "cel mai veninos animal din lume" fara sa raportezi intrebarea la anumite caracteristici.

Si eu stiam tot ca meduza cutie ar fi cea mai periculoasa dar nu stiu daca are si cel mai toxic venin sau daca este "cel mai veninos" animal. Oricum, presupun ca tot acvatic va fi animalul despre care ne vei spune tu.

| Doctorfishadi a răspuns:

Meduza otravitoare are cel mai puternic venin! In afara de ea un venin foarte puternic au brostele africane(alea colorate), pot omora cu o picatura de venin 100 de oameni, dar se pare ca meduza este in top 1! Daca iti plac animaele veninoase da un ochi si la pisicile de mare.

| Daddyy a răspuns:

Salamandra

| AngelWhatt a răspuns:

Nici eu nu stiu sigur...
Parca broasca otravitoare albastra parca asa se numeahee hee
Nici eu nu am vrut sa caut repede pe net sa vad care este,, cel mai veninos animal din lume,,
Dar broscuta de mai sus e otravitoare deciiiii...este o diferenta intre
Otravitor si veninos
Dar daca stii poti sa-mi spui si mie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AngelWhatt):

Animalele otravitoare sunt cele care folosesc toxinele in scop defensiv (de ex broastele, cum ai spus si tu).

Animalele veninoase sunt cele care folosesc toxinele pentru a vana.

Intr-adevar, confundam destul de des cele doua categorii. Si mie mi se intampla, desi inteleg cum sta treaba cu otravitor si veninos.

| TedyGirls144 a răspuns:

Cred ca...sarpele kobra?

| marinamarina03 a răspuns:

Unii serpi, meduze etc.

| Robexten explică:

E foarte bine Zeni, dar ai fost pe aproape!

| Bettysiatit a răspuns:

Pai nu este meduza cubozoa? Nu stiu sigur daca asa se scrie.Nu este aceasta meduza?