| BmXIsMyJoß a întrebat:

Hey TPUwinking

Stiu ca nu e bine sa imi fac referatele pe TPU dar nu am (din carte)de unde sa iau big grin

Am citit toata cartea "Amintiri din Copilarie" si am o intrebare:

Cati ani avea autorul (naratorul)Ion Creanga atunci cand a scris cartea? Dar personajul (Nica) cati ani avea?

Va rogwinking Ca am cautat pe net dar nu am gasit big grin Multumesc din suflet(anticipat big grin )

Fundita + Vot pentru un raspuns bun si destul(nici prea mult nici prea putin) de detaliat big grin

Răspuns Câştigător
| OanaElena07 a răspuns:

El s-a nascut in 1837. si daca a inceput sa publice Amintiri din copilarie in 1881 inseamna ca avea in jur de 40 de ani cand a scris-o. Iar nica pe atunci avea cam 11 ani

1 răspuns:
| Denis_Dan_1968 a răspuns:

I. Creanga(1837-1889)

Scriitordin sec. al XIX-lea.A scris Amintiri din copilarie, iar aceasta a fost in 4 parti. Nica avea 11 ani