| JoinTu a întrebat:

sunt clasa a 8-a si sunt programator IT (incepator), am experienta 1 an in limbajele de programare si vreau ca dupa ce termin liceul sa ma angajez la o firma de IT. Si problema este ca eu vreau ca din clasa a 9-a sa ma duc la profilul uman la stiinte sociale sau la filologie. Pot sa ma angajez la o firma de IT fara facultate? Sau dupa ce termin liceul (la profilul uman, stiinte sociale sau filologie) ma pot duce la o facultate de mate-info?

Răspuns Câştigător
| aramitzz a răspuns:

Nu conteaza ce fel de liceu/scoala profesionala faci, te poti inscrie la orice facultate, si in ziua de azi gasesti un post liber in IT fara facultate, doar daca ai pile... si mai ales daca faci uman

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca legi 3 linii de cod nu e cazul sa te numesti programator. Vrei sa faci o cariera din asa ceva, te duci la un liceu mate-info si pe urma la o facultate de profil.

Nu vei avea nicio sansa la o facultate de mate-info daca faci profilul uman, nu din cauza programarii ci din cauza matematicii, matematica care se face in mod serios la facultate, pe bazele ai ce ai facut in liceu.

Da firmele angajeaza daca nu ai facultate de profil, dar firmele mari pun mare accent pe studiile superioare

| dimdem a răspuns:

Te-ar ajuta liceul la mate-info. Post fara facultate doar pe pile.