| anonim_4396 a întrebat:

Eu am terminat clasa a8a si vreau sa dau la filologie, ce parere aveti, este bine? sau la stiinte sociale ar fi mai bine? dupa ce termin la profilul filologie unde as putea sa dau la ce facultate? dar daca termin la profilul stiinte sociale? unde as putea sa dau? dau FUNDA celor mai argumentate raspunsuri!

1 răspuns:
| ShowTim3 a răspuns:

Si eu tot la filologie/stiinte sociale dau.O sa te plictisesti o sa faci aceleas lucruri care le-ai facut in 5-8 laughing.Poti sa dai la drept si sa te faci procuror,avocat, judecator sau ce o mai fi. Poti sa studiezi o facultate de relatii internationale (nu stiu exact cu ce se ocupa, o verisoara a facut-o si stiu ca este de folos, castiga multi bani)Poti sa te duci la Stiinte Politice (aici ma duc eu ). Poti sa fi psycholog(si asta vreau ). Este adevarat ca iti daie unele ramuri iar la bac o sa fie mult mai greu cu matematica ( nu toate facultatile iti cer sa dai la mate dar majoritatea da)Eu desi ma duc la filologie, vreau sa fac ASE, adica economie, stiu bine ca o sa imi fie greu, dar de obicei daca faci filologie in liceu pleci cu 1-2 chiar 3 limbi invatate bine. Eu am sa fac germana,engleza(o stiu deja bine ),spaniola/itaniana/franceza, la alegere laughing prefer sa fac rusa, nu imi plac limbile latine, imi plac cele mai reci, dar asta este. Poti sa devi manager sau director intr-o firma de recrutare, o sa fi seful la sectia de resurse umane.Dezavantajul este ca e greu la bac, si ca te plictisesti. Una peste alta sunt mai multe dezavantaje ce e drept, dar mie imi place filologia asa ca asta am sa fac,inca nu sunt decis ce vreau,dar ma axez pe ceva care cuprine mai multa filologie (doar cu ASE ma influenteaza negativ, si inca mult deoarece acolo e greu sectia de administrare, management, bussnis, nu stiu exact cum se numeste ) In rest ca psycholog si procuror/judecator nu ma influenteaza asa de rau. Succes, si ascultati inima, nu te duce la mate-info daca nu iti place informatica si matematica, eu de aia nu ma duc acolo, poti sa mai devi si traducator am uitat, prietena unei rude ia 5000 euro pe luna in arabia saudita ( stie araba si engleza si le traduce la aia, sta in Dubai mai excat love struck pentru asta as invata si eu, e cam cat salariul uni medic, dar e greu ). Succes, asculta inima, slujba pe care o alegi o sa fie pentru toata viata, asa ca nu face ceva ce nu iti place doar pentru bani(tata vrea sa ma faca medic, nu o sa vada asa ceva ). Succes + happy Sunt multe fete la filo si stiinte sociale.