| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Va rog frumos sa ma ajutați și pe mine cu o problema.
Recent a avut loc repartizarea elevilor de clasa a 8a la licee.

Am fost repartizat în liceul Odobescu pe profilul filologie bilingv engleza.

Problema este că aș dori să mă mut in liceul Zinca pe profilul științe sociale...SI NU ȘTIU CUM SE PROCEDEAZĂ!

Am înțeles că media mea de admitere trebuie să fie mai mare cu a ultimului repartizat in liceul si pe profilul pe care vreau să mă mut?

Va rog explicați-mi.
Dau funda orice!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera doar daca ai media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la Liceul Zinca, pe profilul unde vrei sa intri si daca te incadrezi in unele situatii exceptionale, prevazute de Regulamentul-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Daca nu indeplinesti cele 2 conditii te vei putea transfera abia dupa cl. a IX-a si atunci media de admitere va trebui sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai cum vine asta...
Eu știam că pot să mă transfer după primul semestru.
Tu vrei să spui că dacă nu mă încadrez la una dintre situațiile alea speciale nu mă pot transfera decât după clasa a 9a...asta însemnând pe clasa a 10a?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NeedHelp1):

Nu o spun eu, o spune Regulamentul-cadru. Poti depune cererea de transfer dupa ce termini clasa a IX-a. Si CA al liceului de transfer nu este obligat sa-ti aprobe transferul, o face doar daca vrea.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai si dacă mă încadrez cu media și sunt și locuri... tot pot să nu-mi accepte cererea?
Scuze că pun atâtea întrebări dar consider că am fost neîndreptățit si vreau neapărat să mă mut...

| Ioandelasal a răspuns (pentru NeedHelp1):

Si de ce te consideri neindreptatit? Daca ai avut media de admitere trebuia sa pui prima optiune liceul la care vrei sa te transferi. Daca n-ai avut media de admitere pentru acesta de ce esti neindreptatit, au intrat acolo cei care au avut media necesara.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba nu, TOCMAI asta e, eu aveam medie si de cel mai bun liceu din județ unde s-a intrat cu 0.30 sub media mea!
Nu mi s-a explicat de către nimeni cum sa pun opțiunile nici de către dirigintă, iar eu, când am completat opțiunile am pus profiluri din liceele de care aveam medie în 2017(m-am ajutat de broșura primită!)

Credeam că ordinea opțiunilor contează și că dacă nu intru la prima opțiune la a doua intru decât dacă mai sunt locuri. Însă nu a fost așa, Conta NUMAI media nu și ordinea și dacă aș fi știut că pot pune si licee care la care anul trecut s-a intrat cu mai mult fără să fiu pus în pericol... AȘ FI FĂCUT-O!
M-aș fi supraestimat și eu si as fi pus primele opțiuni cele mai bune profile din cel mai bun liceu, Dar eu credeam că dacă nu intru la prima opțiune, nu voi putea să intru la a doua opțiune DECÂT dacă mai erau locuri.
M am gândit că este un fel de regulă de fidelitate să i spun așa - adică cine a pus prima opțiune la liceul si profilul 'X' ARE ÎNTÂIETATE... însă nu a fost așa.
Chiar după completarea opțiunilor am aflat asta
CE credeți că am simțit când am văzut că elevi...chiar din școala mea...cu medii MULT mai MICI au intrat într-un liceu mai bun pe profilul pe care eu îl voiam.
Veți spune că nu m-am interesat nici eu, Dar vă spun ca peste tot am căutat pe internet si n-am găsit cine știe ce decât după completarea opțiunilor atunci când toate site urile erau ceva de genul: "astăzi elevi au completat opțiunile, cum trebuia completată fisa si după ce criterii sunt departajați elevii".
Acm spuneți dumneavoastră care ziceți că n am de ce să mă simt neîndreptățit... după ce v am lămurit, Am si eu dreptatea mea?
Căci pot spune că pe domna dirigintă fix în cot a durut-o când am întrebat-o și mi-a spus să trec după preferințe întorcându mi atunci spatele...

Aș vrea să mai adaug in lucru:

Nu credeți că în broșură ar putea să mai fie adăugate 1-2 pagini care să te informeze despre cum are loc repartizarea computerizata?

Aș fi foarte recunoscător dacă mi-ați răspunde cu părerea dumneavoastră cu privire la situația în care mă aflu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NeedHelp1):

Ti-am spus parerea mea si tu mi-ai confirmat-o. Tu singur ai facut greseala. Daca nu stiai exact puteai intreba inainte, chiar si aici pe TPU si ai fi fost lamurit, au fost destule intrebari in legatura cu aceasta. De asemenea gaseai si pe internet modul cum se face repartizarea.
Chiar ma mira cum de diriginta nu v-a lamurit.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am decis să creez acest cont in urma experienței neplăcute...iar de acum înainte am să mă consult cu voi când mai întâmpin probleme de genul.

Mulțumesc pentru ajutor!

Și pentru evitarea acestei probleme pe viitor, pe care o poate întâmpina și următoarea promoție voi trimite un e-mail celor de la edu în care am să le propun adăugarea unui ghid al repartizării computerizate în broșura primită de elevi...cu toate că m-ar surprinde ca în urma acestui feedback să se întâmple asta happy