| ellyd a întrebat:

Voi care credeti ca sunt asemanarile si deosebirile dintre oameni si animale in ceea ce priveste rautatea si agresivitatea? Adica ce motive au? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| eLPySum a răspuns:

Diferenta dintre OM si ANIMAL este in primul rand ratiunea.
Un animal ucide, este agresiv ( nu rau ) din cauza naturii sale, din nevoia de a supravietui, a se hrani etc etc etc.
La inceput, "se crede" sau "se zice" ca omul avea aceleasi "instincte" ca ale animalelor. Adica isi manifesta o oarecare agresivitate din nevoia de supravietuire.
Intre timp, atat oamenii cat si animalele au evoluat. Insa, oamenii sunt inzestrati cu ceea ce se numeste RATIUNE si AUTOCONTROL.
O a 2a diferenta dintre OM si ANIMAL este RAUTATEA. Cum ziceam mai sus, animalul ucide pentru ca asa e natura lui. Insa omul, poate ALEGE intre a Ucide pentru a Supravietui si a UCIDE din Placere. Aici intervine RATIUNEA. Dar, din cauza rautatii lui, alege sa fie "agresiv" de foarte multe ori.

2 răspunsuri:
| BlackVeil a răspuns:

La inceput oamenii, cat si animalele foloseau agresivitatea pentru a se apara si a supravietui.In timpurile noastre, odata cu emanciparea omului s-a dezvoltat si rautatea,care are ca scop iesirea in evidenta a individului.
Din placere in cazul sadismului, sau pur si simplu rezultat al multelor frustrari, ceea ce nu mai are nimic in comun cu animalele(omul a evoluat in rau, animalele au ramas simpliste si naive, manifestandu-si agresivitatea atunci cand nu au de ales).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii se aseamana chiar foarte bine cu animalele din punctul de vedere al agresivitatii. Spre exemplu ambele specii se lupta pentru putere, dominatie, femei. Diferente clare sunt ordin fizic, de ordin spiritual si mental