| cosminutza2000 a întrebat:

Tu care crezi ca sunt asemanarile si deosebirile dintre oameni si animale in ceea ce priveste rautatea sau agresivitatea?
urgent! funda!

4 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,sper ca raspunsul meu sa nu para foarte ironic dar in curand, oamenii vor ajunge sa fie la fel ca animalele din punctul de vedere al agresivitatii si rautatii, poate chiar mai rau.Deocamdata,noi,oamenii,ne deosebim de animale prin gandire, ratiune si comportament.Suntem stapani pe propriile decizii si nu traim cu teama ca azi suntem si maine poate nu, asa cum o fac animalele care, impotriva vointei lor, sunt pradate de alte animale.Deci,pur si simplu, nu exista asemanare intre om si animale, este o diferenta ca de la cer la pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deosebirea este că omul are raţiune, el ar putea alege inversul acţiunilor sale pe când animalele aşa sunt făcute, pradă-prădător.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rautate...ei bine, e mai rar de gasit in animale, dar sunt si asa. Agresiunea, cea mai usoara pilda e... omul isi apara copilul cu orice pret/animalele isi apara puii la fel.

| BULANGIU96 a răspuns:

Uneori niciuna...practic e tot dracu' ala.
om, animal. " Semintele acelasi gust are."