| izabela202020 a întrebat:

vreau si eu mai multe detalii despre liceul "Octav Onicescu"

6 răspunsuri:
| fakeheart1334 a răspuns:

În vederea simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat național din zilele de 03.03. 2014 și 05.03. 2014, pentru clasele a XI-a și a XII-a, și, respectiv, 07.03. 2014, numai pentru clasele a XII-a, elevii se vor prezenta la Colegiul Național „Octav Onicescu" având asupra lor: C.I./B.I./pașaport, pix/stilou cu pastă/cerneală albastră.

Intrarea în săli, conform repartizării, se va face numai în intervalul 8.00-8.30.

Probele încep la ora 9.00. Între orele 8.30-10.30 este interzisă părăsirea sălii de examen, conform metodologiei desfășurării simulării examenelor de bacalaureat. Timpul destinat elaborării lucrării este de 3 ore.

Concursul de traduceri JUVENES TRANSLATORES
Scris pe 6 decembrie 2013
Joi, 28 noiembrie 2013, a avut loc concursul de traduceri JUVENES TRANSLATORES, organizat de Directia Generala Traduceri din cadrul Comisiei Europene, cu sediul la Bruxelles. Colegiul National Octav Onicescu participa pentru a doua oara la acest concurs, alaturi de alte 32 de licee din Romania. Imagini, aici!

Premiul de excelenta EDUMANAGER.RO - o recunoastere a activitatilor noastre!
Scris pe 4 decembrie 2013
Ieri, 3 decembrie 2013, in cadrul Galei Premiilor Edumanager.ro, Colegiul National "Octav Onicescu" a obtinut premiul de excelenta pentru institutia de invatamant preuniversitar cu cea mai activa prezenta online. Felicitari celor implicati! Mai multe detalii la http://www.edumanager.ro/articol.php?id=13928 si fotografii de la premiere - aici!

Campania,, Zambetul din cutie" editia a doua - 2013
Scris pe 26 noiembrie 2013

Asociatia SANSA TA, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si, Palatul Parlamentului, Romaero Baneasa, Asociatia de Fotbal Corporatist, impreuna cu 16 scoli din capitala (peste 5500 de copii) va organiza in 28 noiembrie concertul umanitar,, Zambetul din cutie", editia a doua.

Evenimentul se desfasoara in beneficiul copiilor saraci din 10 judete ale tarii (Bucuresti, Vaslui, Iasi, Dambovita, Bacau, Ialomita, Timisoara, Prahova, Mehedinti, Ilfov) si ]ncheie campania "Zambetul din cutie" desfasurata in acest an. Scopul acestei campanii a presupus colectarea unor cadouri de Craciun si distributia acestora in perioada 10-16 decembrie 2013 la peste 11.000 dintre copiii cei mai saraci din tara, care traiesc in 25 de sate si comune, selectate pentru anul 2013 de catre organizatori, cu ajutorul primariilor locale.

Institutiile scolare implicate in campania "Zambetul din cutie editia a doua", din Bucuresti si Ilfov sunt: Colegiul National "Mihai Viteazul", Şcoala Nr. 17 "Pia Bratianu", Colegiul Teoretic "Nicolae Iorga", Colegiul National "Octav Onicescu", Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr", Olga Gudynn International School, Şcoala Nr. 11 "Ion Heliade Radulescu", The Lauder-Reut Educational Complex, Scoala Nr. 45, Scoala "Jean Monet", Colegiul German "Goethe", Colegiul National Dinu Lipatti, Scolile Generale 80, 81, 88, 195,,, Federico García Lorca si,, Alexandru Ioan Cuza'''.

Obiectivul concertului umanitar este de a motiva copiii cu posibilitati sa se uneasca pentru o cauza nobila, ce-i vizează pe colegii lor de generatie, defavorizati din punct de vedere social si material.

Daca vreti sa vedeti unde au ajuns pachetele voastre din cadrul proiectului "Zambetul din cutie", puteti consulta site-ulhttp://www.asociatiasansata.ro/, precum si pagina Facebookhttps://www.facebook.com/asociatiasansata.ro

Graficul orelor de pregatire pentru Bacalaureat 2013-2014
Scris pe 23 noiembrie 2013

Colegiul Naţional „Octav Onicescu"

Str. Trivale, Nr. 29, Sector 4, Bucureşti Tel./Fax: 021 460 35 44

E-mail: octavonicescu@upcmail.ro Web: www.onicescu.ro

Graficul orelor de pregătire

pentru examenul de bacalaureat

An școlar 2013-2014

Disciplina

Profesor

Clasa

Ziua/ora

Limba și lit. română

Mariana Bobirică

XII A; D

Luni:15-16

Mariana Bobirică

XII B; C

Marți: 15-16

Corina Popescu

XII E

Marti: 13-14

Corina Popescu

XII F

Marți: 14-15

Laura Burcuș

XII G

Miercuri: 14-15

Limba engleză

Magdalena Dumitru

XII E; F

Marți: 13-15

Oana Mihai

XII B; C; D

Vineri: 14-16

Adelina Enache

XII G

Miercuri: 13-14

Daciana Burloiu

XII A

Vineri: 16-17

Limba franceză

Mariana Lupu

XII C; E

Miercuri:14-16

Roxana Zanea

XII G

Vineri: 14-16

Eliza Dumitrescu

XII A; B; D; F

Vineri: 14-16

Matematică

Adina Ionescu

XII D

Vineri: 15-16

Mariana Drăghici

XII A

Joi: 17-18

Marius Stanciu

XII C

Vineri:14-15

Silvia Popa

XII B

Marți: 15-16

Informatică

Dan Rădulescu

XII B

Joi: 14-15

Cătălin Constantin Toma

XII C

Marți:14-15

Adriana Verbinschi

XII D

Marți: 14-15

Magdalena Rădulescu

XII A

Miercuri:14-15

Geografie

Valentin Vlădan

XII G; F

Miercuri; 15-16

Mihai Nuță

XII E

Vineri: 13-14

Biologie

Luminița Domniteanu

XII C; D

Vineri: 14-15

Simona Comeagă

XII A; B

Miercuri:14-15

Istorie

Bianca Vălureanu

XII G

Marti: 13-14

Paul Lupașcu

XII E

XII F

Joi: 14-15

Luni: 14-15

Director,

Prof. dr. Marcela Grațianu

Eveniment literar in Colegiul National "Octav Onicescu"
Scris pe 18 noiembrie 2013

Editura Minerva, in colaborare cu Colegiul National "Octav Onicescu", va invita marti, 19 noiembrie 2013, orele 12, 00, sa luati parte la Lansarea volumului bilingv AGATAT INTRE STELE /HANGING BETWEEN THE STARS al autorului Daniel Ionita. Volumul va fi prezentat de catre Alex Stefanescu, critic literar, autorul - Daniel Ionita - si de Ana Munteanu, directorul editurii Minerva. Afisul, aici

LATER EDIT

Lansarea anuntata a avut loc in Colegiul National "Octav Onicescu", unde poetul Daniel Ionita s-a bucurat de audienta entuziasta a elevilor, care au ascultat poezii in lectura autorului dar si transpuse pe muzica. La randul lor, elevii au citit versuri ale lui Daniel Ionita, care este la a doua sa lansare in liceul nostru. Imagini din timpul evenimentului, aici.
Funda?