| AndreeaDeea200527 a întrebat:

Hey! Trec în clasa a 7-a și aș vrea să știu dacă e grea. Ce materii se fac? Cum e chimia? Dar civica? Ce lecții se fac la matematică? Dar la română, engleză, istorie, geografie, fizică și biologie? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

In clasa a 7-a vei invata la chimie lucrurile de baza, elemente si alte alea, despre atom cu protoni, neutroni, electroni. Te sfatuiesc sa inveti tabelul periodic, simbolurile mai ales.
Civica e usoara, la noi cel putin nu au fost prea pasionati profii de aceasta materie, si amf acut-o cu profa cu care faceam si istoria.
La restul materiilor nu stiu ce sa zic, la biologie cred ca faceti anatomia umana, la restul nu stiu ce sa iti zic, nu stiu programa big grin Clasa a 7-a e draguta ai sa vezi

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din clasele 1-8 clasa a șaptea este cea mai grea. Chimia și fizica sunt frumoase. Lafel și civica. Matematica este destul de grea, pentru că ai multe formule. Este mult mai ușoară decât cea de a opta. Matematica de a șaptea este, în mare măsură inutilă în viața, dar trebuie să o înveți pentru Evaloarea Națională.
Româna este destul de grea. Vei face tot_ ce ai făcut în clasele 5, 6,, mai aprofundat și fi atentă la ore. Bucură-te de vacanța asta!

| Denila123 a răspuns:

Te obijnuesti, recapitulare vei începe, bafta

| Anabela777 a răspuns:

Din ce tin minte. Civica este inca o alta materie plina cu o gramada de lucruri pe care ori le stii deja ori nu vei avea vreodata nevoie de ele. Chimia e de rahat, daca nu te pricepi la matematica nu te vei pricepe nici la ea. Iar sa-ti zic lectiile mi-e greu ca nu le mai tin minte. La romana si la mate in mare parte vei avea nevoie de cunostiintele din anii trecuti pentru lectiile noi. La fizica nu stiu sa-ti spun ca in gimnaziu am avut o profesoara neinteresata de meseria ei atat de rau ca am ajuns in clasa a 9-a fara sa stiu un titlu la fizica. Eu n-am facut engleza, ci franceza si germana. La bio vei invata despre corpul uman. Iar la restul materiilor se fac lectii noi, la geo incepeti sa învățați despre continente si cateva tari, la istorie despre primul si al doilea razboi mondial in mare parte. Chiar daca mi-as fi amintit toate lectiile nu cred ca ar fi avut vreun rost sa ti le enumar.