| anonim_4396 a întrebat:

E buna formula acesta pentru a calcula numărul de calorii pe care le consuma un bărbat pe timpul zilei?
66 + (6.2 x greutatea) + ( 12.7 x inaltimea) – ( 6.76 x varsta)
Am găsit-o pe mai multe site-uri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand ceea ce prezinti acolo este rata metabolica a unui individ in repaus
https://dieta.romedic.ro/calculator_dieta.php

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da știu, și am vrut sa știu dacă e buna metoda de calcul.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cum e,nimic nu e exact, de exemplu lipsa somnului poate afecta rata metabolica,lipsa unui efort fizic mai intens,stresul, nervi, depresia, gandirea negativa, alimentele bogate in carbo nesatatosi, genetica, masa musculara multe conteaza, per asamblu conteaza cel mai mult grasimea abdonminala aia ne baga in groapa