| CainePeVine a întrebat:

Http://mate.info.ro/MaterialDescription.aspx?ID=1694

Am gasit aceasta simulare de examen la matematica pentru evaluarea nationala si nu stiu sa rezolv punctul 1 si 3 de la subiectul 1 pentru ca nu stiu ce reprezinta bulina aceea.Cine ma poate ajuta?

1 răspuns:
| didiDia a răspuns:

Mi se pare cam ciudata bulina aia. Vezi ca-ti apare si la subiectul trei la o problema de geometrie. La punctul 3 de la subiectul 1 as spune ca ai raportul a/b egal cu 1/2. Alta semnificatie logica nu gasesc. Iar la punctul 1 tot egal as pune, cel mai probabil inainte de raportul 1/a(dar aici nu e batut in cuie, ei puteau sa se gandeasca sa-l puna si altundeva; insa cel mai probabil mi se pare sa fie egal inainte de 1/a).