| anonim_4396 a întrebat:

Imi dati exemple de de cuv derivate cu sufixul ism? puncte si funda

11 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Crestinism, Romanism, Romantism, Cretinism, Balcanism;

| Liviutz98 a răspuns:

Cultura -culturism. Funda?

| kattja a răspuns:

Avangardism

| Fartie a răspuns:

Comunism, nudism (cam urat da cuv cu ism tongue ) funda?

| Fartie a răspuns:

Nudism, catolicism, comunism, narcisism funda?

| bogdan0302 a răspuns:

Carism,altruism,egoism,egocentrism,etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Futurism, decadentism, manierism, dadaism, creationism, evolutionism, eroism. Primele patru curente manifestate in arte. happy

| BlueOctober a răspuns:

Nu,pentru ca e tema ta iar noi cei de pe TPU nu avem voie sa rezolvam, raspundem intrebarilor de acest gen asa ca bafta la teme!

| Ada13 a răspuns:

Egoism
patriotism
comunism

| skizzzo a răspuns:

Huliganism.

| Joos_Krisztina_1990 a răspuns:

Absolutism, crestinism, clasicism, enciclopedism, romantism, turism, elitism, terorism, intervenţionism