| adelinutza14 a întrebat:

Imi explica cineva ceva despre balada populara si cea culta care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Buna,Adelina!
Balada populara are autor anonim.Totodata,are caracter sincretic, oral, colectiv.
Balada culta are un autor cunoscut.De exemplu, ''Pasa Hassan'', de George Cosbuc.Presupun ca intrebarea este pentru examen. Daca da, bafta! happy Sa iei nota mare!
In caz contrar, iti urez vacanta placuta! big grin

| adelinutza14 explică (pentru SimonaCristina):

Mersi mult pup! :*

| SimonaCristina a răspuns (pentru adelinutza14):

Mi-a facut placere sa te ajut! Acum iti urez succes si la matematica! happy

| adelinutza14 explică (pentru SimonaCristina):

Multumesc! sper sa fie usor! :*

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| zitiala a răspuns:

Balada populara este facuta pe baza mai multor relatări, iar cea culta are un singur autor.winking