| Crush247 a întrebat:

Imi explica cineva si mie cazurile limbii romane?
Adica ma intereseaza cum se "transforma" un verb /substantiv etc.
Cu exemple.
DAU FUNDA!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu știi măcar ca doar substantivele pot avea caz?

| Crush247 explică (pentru anonim_4396):

Da, prin transformarea verbelor am facut referile la timp.

| Laura78 a răspuns:

Cazurile (substantiv) sau timpurile(verb)?

| Crush247 explică (pentru Laura78):

Ambele.
Am uitat sa mentionez timpul verbeleo happy

| Albinuța767 a răspuns:

Un verb nu are cazuri, verbul are timpuri
Substantiv caz nominativ subiect arata cine este subiectul
Ana citește accentuntuat. Cine citește? Ana nominativ
Nume predicativ arata ce face și cum este subiectul Copilul este un băiat cuminte. Cum este?

Acuzativ are mai multe subramuri,, funcții sintactice" complement direct întrebări pe cine ce? Ana a suparat-o pe Ioana. Pe cine?
Complement indirect despre cine/ ce? Au vorbit despre ea. Despre cine?
Complement circumstanțial de loc Merge la școală. Unde?
Complement circumstanțial de mod Scrie ordonat. Cum scrie?
Complement circumstanțial de timp Merge marți la munte. Când merge? Marți.
Complement c. de scop Învață pentru examen. Pentru ce?
Complement c. de cauză De emoție a uitat răspunsul. Din ce cauză? De emoție.
Complement c. de agent Prăjitură a fost făcută de mama. De către cine?
Atribut substantival prepozițional Cărțile din copilărie mă încântă.de când?
Genitiv tot cu alea de sus spuse dar întrebările pentru cazul respectiv sunt a, ai, ale, al/cui. Cu prepoziții.
Dativ are complement circumstanțial de mod, atribut substantival prepozițional, complet direct.
Vocativ nu are funcții. Daca mai ai întrebări spune-mi o să dau mai multe exemple.