| motanwwe a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum sta treaba la abestente la liceu? clasa a 11? am inteles ca la 20 de absente exmatriculat 3 zile... ce se intampla daca sunt exmatriculat de la scoala 3 zile? ceva scadere la purtare? sau ceva? sau la cate exmatriculari de trei zile se lasa cu exmatriculare definitiv?.

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

La 20 de absente iti trimit acasa un preaviz de exmatriculare si la 40 de absente ( pe an ) te exmatriculeaza fara drept de apel

2 răspunsuri:
| Pitic a răspuns:

In primul rand aceste reguli nu se aplica niciodata. am avut colegi care aveau peste 100 de absente si nu le/au scazut nici macar nota la purtare ce sa mai vorbim de exmatriculat.
din cate stiam eu la 20 de absente nemotivate vei primi un preaviz de exmatriculare daca continui sa mai faci absente vei fi exmatriculat, teoretic pentru ca practic acest lucru nu se intampla decat in scoti foarte stricte si nu cred ca e cazul in Romania.
oricum iti poti face scutiri false se gasesc cu parafa doctorului cu tot,

| NaneSchizophrenia a răspuns:

Nu se lasa cu definitiva, doar pierzi 3 zile. si la a doua repetare exmatriculare permanenta!
Sunt unele facultatii mai pretentioase ca a ta si asa se procedeaza.
Bafta!