| daniel0306 a întrebat:

Ma mai pot inscrie la Scoala de Politie daca am rămas repetent in clasa a 10 a? Am 9.2 la purtare pe toti anii de liceu, normal as putea, dar e Condiția SA NU FI FOST EXMATRICULAT DINTR-O INSTITUTIE DE INVATAMANT...
E interpretabila treaba...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exmatricularea este o sanctiune disciplinara care se poate aplica doar incepand cu cl. a XI-a.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repetentia nu inseamna exmatriculare, asa ca vei putea candida la o scoala de politie, bineinteles daca indeplinesti toate conditiile cerute.

| daniel0306 explică (pentru Ioandelasal):

A 10 a e si invatamant obligatoriu si e foarte greu sa te exmatriculeze.
Asta e singura problema, in rest n-am probleme. Eu am ramas repetent din cauza absentelor...si am.crezut ca treaba asta reflectă abaterea disciplinară despre care vorbesc ei in cerintele de recrutare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel0306):

Exmatricularea este o sanctiune disciplinara care se poate aplica doar incepand cu cl. a XI-a.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Repetenția nu este exmatriculare.

| daniel0306 explică (pentru sadrian46):

Am inteles. Eu am ramas repetent din cauza absentelor si de aici eu am dedus ca repetentia e abatere disciplinară.
Mă apuc de învățat atunci!
Multumesc frumos!