| 1261996 a întrebat:

Imi explicati va rog de ce la americani nu se fac orele in cadrul aceluiasi colectiv? In Romania in afara de limbile straine cursurile au loc cu aceeasi colegi de clasa. Dau funda!big grin

Răspuns Câştigător
| roxydrik a răspuns:

Heyy! Pai incepand din liceu elevii isi aleg orele de curs(au un anumit numar de ore pe care trebuie sa-l atinga). Sunt cateva materii obligatorii, iar pana ating numarul stabilit de catre stat isi aleg materiile pe care si-ar dori sa isi construiasca o cariera. Funda?big grin

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Fiindcă sistemul lor de învățământ e conceput într-un mod eficient. Astfel, liceeniilor americani nu li se bagă pe gât informație din toate domeniile, creându-se un talmeș-balmeș din care își vor aduce aminte abia 20% după ce termină liceul, cum se întâmplă în România. Ei au posibilitatea să-și aleagă domeniile pe care își doresc să le studieze, doar câteva materii fiind obligatorii. De ce ar fi interesat unul care vrea să ajungă medic de istoria artei, de exemplu? În România, acel elev care vrea să ajungă medic este obligat să tocească istoria artei.

Asta e diferența.

| vrelian a răspuns:

Eu nu cred ca e cum se spune.dar o sa intreb zilele astea ca am pe aici pe unia care sint la liceu si pot reveni sa iti zic sigur. daca stau si ma gindesc si in america e ca si in Romania. poate ca nu au atitea materii dar au materii obligatorii. daca ar fi sa aleaga cum spun unia pe aici sa zicem intr-un an sint 100 de elevi.ok avem orele obligatorii la care toti merg acolo unde trebuie si apoi sa zic avem de ales alte 3-4 materii obliogatorii dar la alegere.si ce te faci daca 80 aleg aceiasi materie de ex? unde ii baga pe toti? si ce te faci daca doar 1 sau 2 aleg o alta materie? merge un profesor sa predea doar la 1 sau 2 elevi? trebuie sa fie altceva. apoi americanii stati voi linistiti chiar daca isi aleg materiile nici pe alea nu le stiu. daca ii intrebi ceva se uita de parca le vorbesti despre OZN-euri.sint putini elevi si la ei care se ocupa si de scoala.in rest ca peste tot balarii, paraleli cu gardu.ce sa mai zic de cultura general.nici nu le pasa si nici nu-i intereseaza.la noi la romani de bine de rau mai stii acolo o tara, o capitala de tara, vrei nu vrei tio baga pe git trebuie sa o citesti macar.si doar simpla citire lecturare este un lucru bun.parerea mea.cititul te face sa gindesti altfel sa vezi lucrurile altfe.

| 1261996 explică (pentru vrelian):

Multumesc. O sa astept.

| EmanuelaZ a răspuns:

Pentru ca ei au posibilitatea sa-si aleaga ce cursuri (ore) sa studieze. In Romania nu e posibil. Sper ca te-am lamurit.

| 1261996 explică:

Multumesc tuturor pentru clarificare.