| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva cateva informatii referitoare la Facultate de Biologie? Ma intereseaza sa stiu in special ce materii se fac in anul 1 si alte lucruri generale pe care mi le puteti spune. Ma voi inscrie in Bucuresti la Uni Buc sau USAMV, mersi de atentie!

Răspuns Câştigător
| Maxxxi a răspuns:

Buna, eu acum termin anul 1 la Biologie Iasi
Noi in semestrul 1 am facut anatomie umana, citologie vegetala si animala, chimie generala, nevertebrate si materii care nu au legatura neaparat cu profilul, TIC, sport si psihologie
In semestrul 2 facem anatomie si morfologie vegetala, criptogame, nevertebrate, biochimie si histologie
Facultatea se axeaza foarte mult pe studiul plantelor si animalelor, anatomie umana am facut doar in primul semestru, incolo am invatat despre fiecare animalut si frunzulita, ca sa spun asa. Sigur ca nu totul, dar am invatat foarte mult despre lucrurile din lumea vie
De exemplu, la criptogame, studiem regnurile Protista, Monera, Fungi, la care ai invatat caracterele generale in clasa a 6a. Ei bine, pe acelea le luam si le dividem in Increngaturi, apoi in Subincrengaturi. Pe acestea, le impartim in mai multe, apoi in ordine si familii. Nu stiu daca ai inteles, e efectiv ca un ciorchine cu o gramada de diviziuni. Si apoi invatam despre speciile cuprinse in familiile acelea. Suna complicat, dar daca le inveti, o sa intelegi.
La nevertebrate am facut la fel, numai ca am discutat despre animale, viermi si toate organismele micute pe care le poti gasi prin apa si pamant.
La citologie si histologie a fost super, chiar a fost interesant pentru ca de exemplu la laboratoare, cam toate orele analizam preparate la microscop si desenam apoi ce ne dadea profesoara. Mi-a placut foarte mult, chiar e interesant sa inveti sa folosesti un microscop, te simti si foarte fain si in plus poti face poze pentru insta.winkingwinking laughing
Deci, in principal, te axezi pe plante si animale, alge si toate cele.
Cum am mai zis, studiem insa si alte materii, ca biochimia, chimia generala, iar in anul 2 biofizica. Poate suna teribil, dar nu e chiar asa. La laborator la chimie am facut cateva probleme, dar nu grele. Incolo, teorie, de invatat efectiv.
Facultatea se bazeaza pe invatatul efectiv, nu e ca la matematica, sa scrii, ci pur si simpu trebuie sa asimilezi informatii cat mai bine.
Poate ca te-am speriat prin ce am scris, dar sa stii ca nu e asa de greu precum pare. E destul de lejer, ai timp pentru multe lucruri si nu sunt foarte multe ore, dar, ca la toate facultatile, orele sunt dispuse si dimineata, si seara, oricand, nu ca la liceu.
E foarte fain ca la sfarsitul anului, va duceti in practica o saptamana. Va cazeaza undeva, va duce in paduri, la ape. De exemplu, pot alege sa mergeti la Dunare sau pe Ceahlau, depinde de an, dar va lasa sa alegeti la comun. Anul acesta nu s-a facut, desigur, data fiind situatia cu COVID-19.;(
Conteaza foarte mult si profesorii, pana la urma oriunde conteaza, eu am avut parte de cativa draguti si asta era fain.
Poate stii, dar la facultate sunt cursuri si laboratoare, la primele prezenta nefiind obligatorie.
La facultate e foarte diferit de liceu, in sensul ca in primele saptamani eram foarte confuza ca nimeni nu ne spunea concret ce sa facem. Trebuie sa inveti sa te descurci singur, sa cauti, sa intrebi.
Daca mai ai alte intrebari, poti sa imi scrii oricand.
Succes in continuare!

| RobertMoon a răspuns (pentru Maxxxi):

Mersi frumos de răspuns, da, știu cum este la facultate, tocmai ce am terminat una. Sună interesant ce mi-ai spus și e ok dacă se bazează pe învățat, eu sunt praf la ce ține de calcule matematice laughing cred că mă voi descurca, te anunț la vară dacă am intrat la Biologie în caz că nu uit, îți dau un reply aici laughing

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti sa cauti pe site-ul facultatii materiile care se fac in fiecare an iar daca nu, gasesti sigur orarul acolo.