| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva mai multe detalii despre universitatea agronomica ion ionescu de la brad iasi? M-ar interesa specializarea controlul si expertiza produselor alimentare. Ce se studiaza in cei 4 ani de studiu si care au fost ultimele medii de la buget si de la taxa de la admiterea din 2011big grin Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

O informatie importanta care ar trebui sa precumpaneasca in alegerea ta ti-o da chiar site-ul facultatii: specializarea aleasa nu este acreditata ci doar autorizata provizoriu (AP): http://www.uaiasi.ro/....../index.php
Mai mult, cu aceasta specializare,pe temen scurt si mediu si in raport cu realitatea de acum,ai putine sanse de a-ti gasi de lucru in meserie---poate,daca ai noroc, lucrezi ca agent de vanzari la firme care comercializeaza aditivi, amelioratori, mat.prime de uz furajer etc. Zootehnia din Cluj, din cate imi dau seama de pe site-ul lor, se pare ca a renuntat la specializarea asta--- au cosmetizat-o in "biotehnologii pentru industria alimentara " ( cam aceleasi discipline de studiat :chimie analitica,biofizica,anatome,histologie,embriologie,ecologie,fiziologie animala si vegetala,genetica, microbiologie, tehnologii etc.etc. )

Nu am facut aceasta facultate( singura mea tangenta a fost domeniul alimentar in care am lucrat o perioada ca bacteriolog si o lucrare de licenta facuta pentru un student la ac. facultate). Tocmai pentru ca domeniul alimentar imi este cunoscut, te-as sfatui sa te orientezi catre medicina veterinara --- ai alte perspective!
Numai bine!

| adinaadinaadina a răspuns (pentru alessia5158):

Iti multumesc mult!:*

| alessia5158 a răspuns (pentru adinaadinaadina):

Pentru putin !