| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da si mie niste idei de piese de teatru care sa le interpretam in 10 min (6 persoane...)? (Sa fie teme simple) Dau funda daca merge vreo variantalaughing

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Piesele de teatru sunt mult mai lungi decat 10 minute. n-ai ce piesa sa faci in timp atat de scurt.tongue

| Adryana a răspuns:

Am eu o idee. Dar este pentru 2 persoane doar. Iti trimit printr-un mesaj privat.

| BrendaAsnicar a răspuns (pentru Adryana):

Eu am nevoie de o idee de piesa de teatru in doi ..imi poti scrie si mie te rog?

| blackbutterfly51 a răspuns:

Am facut parte din trupa de teatru a scolii cred o luna si am 2 piese de teatru bazate pe comedie
Piesa tine cam 10-15-20-25 de minute
Una din ele se poate num.Corul Vanatorilor
in piesa este vorba despre 3 vanatori are erau pusi sa cante si cantau prost... sa iti explic
I.Ca recuzita iti trebuie :
-un bat lung si gros (/bata baseball)
-bandaje
-un baston
-ca si costume daca aveti uniforma in scoala este ff buna
_o bagheta /sau un creion/culoare pentru dirijor
Pt ca voi sunteti in grupe de cate ^ puteti face urmatorul aranjament :
5 din voi sa fie vanatorii care canta (chiar daca piesa este cu 3 dar merge si cu cinci )iar unul din voi sa fie dirijorul
Piesa se desfasoara astfel :
intai veti sta afara dupa usa clasei si intra intai dirijorul si spune
Intra trupa si ii asezi de la cel mai mare la cel mai mic(le dai nume ciudate cum ar fi:vanator tururica ...sau numele lor si ii pui sa se prezinte )apoi sa zicem ca tu esti dirijorul si incepi sa dirijezi misti batul prin aer si dupa 2-3 secunde te uiti la deget si vezi ca ai ceva sub unghi si incepi sa o cureti (poti sa sari partea asta )si apoi spui >dai cu batul prin aer un pic si incepi sa ii numeri pe ei 1 2 3 4 5 apoi te intorci si continui cu elevii din clasa 6 7 8 9 10 ...si ii arati asa cu bagheta si spui apoi spui (dupa o scurta pauza_2-3 sec)(arati cu batul spre el ) si lui ii tremura picioarele si canta aaaaaaaaapoi il iei de mana il duci undeva dupa catedra si tipati un pic si bati in ceva si il pui sa se bandajeze si contiunui asa ana la ala mai mic la ala mai mik la fel dar cand il duci sa-l bati nu mai iese dirijorul iese ala mai mik si iese in fata clasei si spune si sterge bata asa pe maneca de la camasa apoi veniti voi si il alergati pa ala mik in timp ce voi veneati el nu stie era atent la elevi si cand ajungeti aproape de el spuneti si il alergati pana cand iese din clasa sau va pititi undeva >>devilsmug)happy")

| blackbutterfly51 a răspuns:

Apoi spui (dupa o scurta pauza_2-3 sec)si ei sa inceapa sa cante da nu sa cante frum sa se prosteasca aaaaaaaaa.iti pui mana la cap te duci iei bata si incepi cu cel mai mare si tipand ii zici >(arati cu batul spre el ) si lui ii tremura picioarele si canta aaaaaaaaapoi il iei de mana il duci undeva dupa catedra si tipati un pic si bati in ceva si il pui sa se bandajeze si contiunui asa ana la ala mai mic la ala mai mik la fel dar cand il duci sa-l bati nu mai iese dirijorul iese ala mai mik si iese in fata clasei si spune si sterge bata asa pe maneca de la camasa apoi veniti voi si il alergati pa ala mik in timp ce voi veneati el nu stie era atent la elevi si cand ajungeti aproape de el spuneti si il alergati pana cand iese din clasa sau va pititi undeva >>devilsmug)happy")

| blackbutterfly51 a răspuns:

Nu stiu d c nu am mers de la intai veti sta afara dupa usa clasei si intra intai dirijorul si spune

| MMadalina02 a răspuns:

Deci
Am zis idee in sine...nu sa-mi zici ca is mai lungi si din astea ca stiu si eu da' nu o sa stau 2 ore acolo in fata clasei la profa de rom sa ii fac o piesa de teatru...
Eu intrebam daca are cineva ceva ideei, o tema anume pentru a face o piesa de teatru apoi o sa facem noi foarte scurt... un text, ceva"Costume" si din astea

| MMadalina02 a răspuns:

Mnoh sincer nu am prea inteles da' aia cu Vanatorii cred ca merge desi nu am inteles ca se duc acolo si dincolo.ma roog... Poate o sa fac pe tema asta cevathinking Vad eu
Ms oricum tuturor tongue

| TheoTeo a răspuns:

Eu una m-am inspirat din chestii de pe net si asa am facut cea mai tare piesa de teatru de helloween! din cate imi amintesc, era ceva cu scufita neagra, satana, bunica mafioata etc.