| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Ce metode stiti de combatere naturala a febrei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Asa tare te-ai suparat ca nu ai pojar, si ai facut febra?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Raniia):

A nu laughing.Ma prefac ca-s bolnav si in loc sa iau antibiotice si medicamente care pot avea efecte negative asupra organismului meu, le propun parintilor sa incerce tratamente naturiste.Pentru ca cele naturiste sunt bune oricand, nu te pot afecta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

O batistă de carmol legată la cap.
Sau spirt cu cartofi la fel legați la cap.

| Ana0Maria a răspuns:

Sosete imbibate in otet, si le pui asa in picioare.
Masaj cu spirt/otet.

| MrawrrD a răspuns:

-Sosete imbibate in otet
-Comprese cu apa rece pe frunte/ceafa daca simti ca iti arde capul
-O baie cu apa calduta spre rece, astfel iti scade temperatura corpului
- Un ceai de coada soricelului (fierbe planta 10 min, lasa ceaiul sa se raceasca si apoi se poate consuma)
- Stai in pat sub mai multe paturi, astfel porii ti se deschid mai repede si transpiri
- baie la picioare, iar in apa calda bagi 2 lingurite de boabe de mustar
- inveleste-te in cearceaf ud (rece) timp de 10-15 min

Sper ca te-am ajutat. happy