| LD199 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum se transforma x, y(z)+y, z(x)+z, x(y) va rog? stiu ca x, y(z) va fi x (intreg) ori yz-x/90, yz cu bara deasupra. si la fel si celalte doua. doar ca nu inteleg cum scapam de numerele cu bara deasupra yz, zx si xy astfel incat sa ne dea ca expresia este egala cu 90(x+y+z) + 10(x+y+z) deci 100(x+y+z). 90(x+y+z) vine de la introducerea intregilor in fractie. dar 10(x+y+z)?

1 răspuns:
| Rosaria a răspuns:

Stai, nu e bine, nu e yz - x, ci xyz - xy totul pe 90 si la fel cu celelalte. Incearca asa, poate iti da. Bafta.