| Nokturne a întrebat:

Îmi poate oferi cineva un site unde pot găsi rezultatele Olimpiadei Naţionale de Limba Latină, anul şcolar 2011-2012? Mă interesează în special clasa a VIII-a. Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Limba latina se studiaza incepand din clasa a IX-a! Gasesti aici, in format "doc", rezultatele olimpiadei nationale din 2011; http://www.latinagreaca.ro/....../index.php

| Nokturne explică (pentru alessia5158):

Am vaga impresie că se studiază începând cu clasa a VIII-a... Am o cunoştinţă care tocmai s-a calificat la etapa naţională, şi e în clasa a VIII-a... Mulţumesc anticipat

| alessia5158 a răspuns (pentru Nokturne):

Din aria curriculara(materii care se studiaza) a cl. a 8-a fac parte: matematica, fizica, chimie, biologie, limba si literatura romana, limbi moderne( latina nu intra in categoria celor moderne!), istorie, religie, cultura civica, educatie muzicala, limba maghiara(pentru. cei de etnie maghiara!), educatie fizica si sport, educatie economica(optional).