| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva niste autori sau titluri de carti care sa transmita ceva de exemplu cand am citit Crima si pedeapsa de Dostoevsky am simtit ca autorul era prezent pe fiecare pagina si intamplarile sunt inspirate din realitate (vreau o carte realista nu romantica sau mai stiu eu ce) dau funda si vot Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Zbor deasupra unui cuib de cuci - Ken Kesey

Răspuns utilizator avertizat
| Maryanoo a răspuns:

"Ben Hur"-Lewis Wallace; "Mizerabilii"-Victor Hugo.

| MitroKta a răspuns:

Cateva de care imi amintesc:
vraciul- tadeusz dotega mostowicz asta chiar realism
qvo vadis- henryk sienkiewicz
anna karenina si idiotul de lev tolstoi
sunt cateva de thomas hardy care sunt "ucigatoare" laughing- cred ca tess d'urbeville si departe de lumea dezlantuita
invitatie la vals si nunta in cer-protagonistii nu sunt prea fericiti, cel putin la final- dar tu nu ai cerut ceva romantic, astea cam sunt.
Mmm...recent am terminat 'sa ucizi o pasare cantatoare' de harper lee- ma lasa fara cuvinte, n-am mai citit carti scrise in genul ei. Si... daca stau bine sa ma gandesc, cred ca si 1854 de george orwell merita sa arunci o privire pe ea. Nu e realista, e utopica.
Succes!

| berelahalba a răspuns:

Buna citeste Grasa si proasta, Poveste imorala de Rodica Ojog Brasoveanu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ehei, Dostoievski e numai unul. Încearcă şi Fraţii Karamazov, tot de el. Citeşte şi Cehov, nuvele, romane, teatru. Succes!
Poti să dai si un click pe http://lecturirecenzate.ro/, dacă vrei!