| 3my098 a întrebat:

Îmi puteți spune vă rog ce materii se predă la liceu la filologie? happy

Răspuns Câştigător
| Raiden a răspuns:

In clasa IX-a: Romana (4h/saptamana), Limba straina 1(4h/saptamana), Lb straina 2, geografie, istorie, matematica cate 2h/sapt. Fizica, Chimie, Biologie cate 1h pe saptamana. Muzica, desen, religie, sport cate 1h pe saptamana.
Latina 1h/sapt. Logica 2h/sapt.
Teza vei da la Romana, Lb. straina1, Latina si alegere intre istorie si geografie. Deci in total 4 teze pe semestru.

| Raiden a răspuns (pentru Raiden):

Ceea ce iti spunea Lumynyzza e adevarat se face la filologie, dar in clasele mai mari.
In a9a faci fix ce iti zic eu. Eu am terminat filologie anul trecut.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Materiile se PREDAU, nu se "preda". Daca vrei sa mergi la filologie, ar trebui macar sa vorbesti/scrii corect romaneste.

| 3my098 explică (pentru ardnaxur1961):

Ce iți e și cu românii ăștia faci o greșeală și incep să te sinucidă pentru acea greșeală.
Data viitoare te-aș ruga să taci dacă nu știi un răspuns la întrebarea mea.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru 3my098):

Sa te sinucida! Chiar asa, filoloago care esti tu, filoloaga! laughing laughing

| 3my098 explică (pentru ardnaxur1961):

Amuzant că mă crezi fată.
Fie cum spui tu nu știu să scriu corect.
Nu am de ce și nu vreau să mai continui această discuție.

| Lumynyzza a răspuns:

Limbile straine:engleza franceza sau limba de specialitate a liceului, apoi faci logica, filozofie, sociologie si psihologie, studiezi la prima limba straina istoria, geografie si literatura tarii respective, se mai face literatura universala, fizica si matematica si altele nu mai stiu dar astea sunt de baza

| Generalul a răspuns:

Multa romana, limbi straine, istorie, geografie si mai putina matematica si fizica.