| RMG a întrebat:

Imi puteti da informatii despre examenul de limba germana DAF?

Răspuns Câştigător
| OaNny05 a răspuns:

Eu l-am luat a fost destul de usor. Succes si tie :*

2 răspunsuri:
| OaNny05 a răspuns:

Testul DaF este un examen foarte complex din limba germana, care este recunoscut in toata lumea. Cum este examenul Cambridge-ul din engleza. Testul este numai pentru persoanele straine care vor sa studieze in Germania sau sa faca un Master.
Examenul are 4 parti:

citit (Leseverstehen)
auzit ( Hörverstehen )
scris (Schriftlicher Ausdruck)
oral (Mündlicher Ausdruck)
Cititul si Auzitul, la randul lor se impart in alte 3 parti. Textele sunt cu termeni stiintifici, sociali, si logici, cu astfel de texte nu te intalnesti de zi cu zi, nici in ziare nu le gasesti.La scris, exista un tabel, o schema ori o diagrama pe o anumita tematica si pe timpul examenului trebuie sa justifici cu vocabularul tau logica desenului, de ce crezi ca este asa, care este opinia ta si sa apreciezi cu puncte pozitive si negative respectiva problema, sa comentezi cum este tema asta la tine in tara... La oral ai 7 puncte de rezolvat, din care 2 statistici sau tabele de descris si 5 puncte unde trebuie sa dai sfaturi in germana, sa descrii o situatie sau sa aduci niste exemple de la tine din tara.Treaba este destul de complicata, ei vor sa te testeze cum se zice….de la A la Z.Cititul are 3 parti. Prima contine niste anunturi din mica publicitate si niste persoane vor anumite lucruri din ziar, pana aici totul pare simplu, problema este ca……aproape toti cauta acelasi lucruri si ca anunturile sunt cam la fel (aici exista doar o varianta de raspuns). A doua parte a probei este un text, adica un pasaj dintr-o statistica cu extrem de multe detalii (aproximativ pana in 2000 de cuvinte) si vreo 10 intrebari cu 3 variante de raspuns unde numai una este valabila. A treia parte, un chestionar cu alte 10 intrebari cu 3 variante de raspuns adica: adevarat, fals sau nu scrie in text. Pentru partea de citit ai la dipozitie 50 min. plus 10 min. sa treci raspunsurile in chestionar. Am facut o pauza de 10 minute si am trecut la auzit. Primesti un altfel de chestionar tot cu 3 parti. Prima parte este o conversatie intre 2 persoane, unde povestesc o intamplare din viata lor si tu trebuie sa completezi spatile goale la intebari… Problema este ca o descriu asa de repede ca nici nu esti pe faza sa scrii (apropo aici trebuie scris dupa dictare… adica de pe cd), conversatia o auzi numai o data. A doua parte auzi un intreviu de la un radio si aici ai de completat. Textul il auzi o singura data. A treia parte auzi pe cineva citind un text stiintific, unde iar trebuie sa scrii dupa dictare. Aceasta parte o auzi de doua ori.

| RMG explică (pentru OaNny05):

Ms mult ...mai lamurit, tu l-ai luat?

| OaNny05 a răspuns (pentru RMG):

Eu l-am luat a fost destul de usor. Succes si tie :*