| rockerboy a întrebat:

Imi puteti da niste nume de femei celebre din Romania dar din secole, ani m-ai indepartati care au marcat istoria tarii? Stiu ca nu a fost romanca dar un exemplu ar fi Marie Curie, dar vreau nume de femei din Romania.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecaterina Teodoroiu, Regina Maria, Ana Ipătescu şi, de ce nu, Doina Cornea.

4 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

-Maria Virginia Andreescu Haret(n.21 iunie 1894, București, d.6 Mai 1962) - Arhitect
-Ștefania Mărăcineanu(n.18 iunie 1882, București, d.15 august 1944)fiziciană, chimistă, este prima persoană care descoperă radioactivitatea artificială
-Ana Ipătescu(n. 1805, București, d.13 martie 1875)eroină a revoluției de la 1848
-Ecaterina Teodoroiu(n.14 ianuarie 1984, satul Vlădeni, Tg.Jiu, d.22 august 1917), sublocotenent romăn, a murit în bătălia de la Mărăsti în Primul război mondial.
-Sarmiza Bilcescu (1867 - 1935), prima femeie din lume Doctor in Drept
-Marina Știrbei(n.19 martie 1912, Viena, d.15 iulie 2001, Franța), aviatoare
-Elena Vacărescu(n. 1864, București, d.17 februarie 1947, Paris), scriitoare franceză de origine română
-Martha Bibescu(1889 București - 1973 Paris), romancieră, poetă, om politic și memorialistă franceză de origine română

| Lysander a răspuns:

Ana Aslan

Ecaterina Teodoroiu

| Albert2000 a răspuns:

Pai mai e Veronica Micle prietena lui Mihai Eminescu.