| Decembrie a întrebat:

Alegeti din istoria recenta sau mai indepartata a tarii o persoana despre care sa puteti afirma fara rezerve "sunt mandru/mandra ca si el/ea este roman/romanca". Justificati alegerea facuta. Va rog putin jautor!

1 răspuns:
| HappyYoyo a răspuns:

Emil Cioran. A dat dovadă de un geniu macabru, iar scrierile lui sunt consemnate la nivel mondial.
Aurel vlaicu- a inventat avionul.
mai e cel cu turnul efel (românul care a gândit sistemul turnului efel, din franta)
sau cel care a inventat penicilina.
cauta pe google unu din ei. sigur găsești. happy depinde acu și ce-ți place și ție happy