| Mera a întrebat:

Îmi puteţi da un exemplu concret care ilustrează caracterul situaţional al memoriei? Am o profesoară care crede că e amuzant să dea subiecte de bac drept lucru suplimentar pentru elevi de clasa a X-a, şi nu găsesc niciun exemplu pe care să îl pot dezvolta în jumătate de pagină.

3 răspunsuri:
| ProfDeMate a răspuns:

Nu este amuzant draga Mera, este necesar si face lucrul acesta pentru a va obisnui cu tipul de probleme de clasa a X-a pe care le veti regasi in subiectul II in lucrarea de bacalaureat la matematica. Chiar daca voua vi se par mai dificile in acest moment, tot raul spre bine. Este spre binele vostru si ar trebui sa ii fiti recunoscatori pentru asta profesoarei. Crede-ma ca este o opinie sincera, ci nu spirit de breasla.
Da-mi un exemplu de exercitiu pe care nu il poti finaliza si promit sa te ajut sa il rezolvi.
Eu sunt sigur ca daca depui numai putin efort reusesti! Astept un exemplu de exercitiu care iti pune dificultati.
Dorindu-ti mult spor la lucru,
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com (fara spatii)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ProfDeMate):

Problema nu este faptul ne-a dat subiecte de bacalaureat care sunt într-adevăr un exerciţiu util pentru clasa a XII-a, problema este că noi nu avem pregătirea necesară pentru a le rezolva pentru că majoritatea nu se încadreaza în materia studiată până acum.
De exemplu, exerciţiul care îmi cere să ilustrez printr-un exemplu concret caracterul situaţional al memoriei nu este chiar imposibil de rezolvat, chiar dacă la caracteristicile memoriei nu ni s-a vorbit despre caracterul situaţional şi trebuie să mă folosesc de informaţii din manual sau de pe internet.Pot să găsesc un exemplu concret, dar mi se pare dificil să îl extind într-o pagină.

| ProfDeMate a răspuns:

Da, poate este dificil, dar sunt convins ca poti sa-l rezolvi.
Sunt sigur ca itelegi de ce un atlet care vrea sa doboare recordul mondial la saritura in inaltime nu isi fixeaza stacheta la jumatatea inaltimii respective. Daca vreti performanta, sa promovati bacalaureatul in cazul in discutie, trebuie sa va antrenati la nivelul cerut de competitie, cu probleme date la bacalaureat in cazul nostru. Oricat ar pare de ciudat, Subiectul I se rezolva numai cu ce ati invatat in clasele IX si X. Atentie este ceva in neregula daca intampinati dificultati prea mari.
Mult succes si astept parerea ta, ca si probleme la care ai nevoie de ajutor!
Mult succes!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com