| superpissy40 a întrebat:

Imi puteti raspunde la niste intrebari despre facultate?

1.Cate ore se fac intr-o zi?
2.Profesorii de acolo iti dau note sau teme?
3. Daca lipsesc se pun absente? Daca da le pot motiva?
4. Exista catalog ca in gimnaziu/liceu?
5. Poti veni imbracat cum vrei sau este o anumita regula?
6.La sfarsitul absolvirii unei facultati se face bal cum se face in gimnaziu/liceu?
7. Exista pauze sau orele se deruleaza una dupa alta?
8.La facultate este mai liniste la ore spre deosebire de gimnaziu/liceu?
9. Exista carnet de note?
10.In medie cam cate materii se fac?
11.Cursurile se desfasoara dimineata sau dupa amiaza?
12.O ultima intrebare: cam ce ar avea in plus o facultate fata de gimnaziu/liceu?

Multumesc mult! Funda happy

2 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

1.Cate ore se fac intr-o zi?
La facultate nu e ca in liceu, pot fi zile din saptamana in care nu ai cursuri deloc (eu cred ca in fiecare semestru am avut cate o zi lucratoare fara cursuri). Poti face doar 2 ore (1 curs), 4, 6... Eu in anul I semestrul I am avut chiar 10 ore de curs intr-o zi. Iar in alte zile ai alt numar de ora, nu neaparat asemanator.

2.Profesorii de acolo iti dau note sau teme?
Note se dau la examenele din sesiune, dar fiecare profesor poate stabili un sistem de punctare in care sa intre si proiecte facute la curs, participarea la seminarii (activ) sau partiale. Punctajul fiecarui curs este explicat de la inceput. La facultate nu te trezesti ca te asculta pentru nota fara sa stii dinainte, ca la liceu - desi daca profesorul stabileste cu voi asa de la inceput, este posibil si asta. Dar nu se prea practica asa.

3. Daca lipsesc se pun absente? Daca da le pot motiva?
Depinde de profesor. Teoretic este o limita minima de prezente, dar de fapt nu am vazut sa se prea tina cont. Depinde si de facultatea aleasa. In principiu, la seminarii este mai important sa fii prezent. Daca se pot motiva, da, oficial se poate, consulta regulamentul de pe site-ul universitatii la care esti. Practic, eu nu am vazut sa se practice - decat amanarea facultatii in cazul in care studenta este insarcinata.

4. Exista catalog ca in gimnaziu/liceu?
Exista o forma de pastrare a evidentei studentilor, clar, dar nu catalog ca in scoala, sa vina profesorul cu el sub brat laughing La facultate deja sunteti adulti, sunt altele relatiile si obligatiile.

5. Poti veni imbracat cum vrei sau este o anumita regula?
Nu am vazut sa existe reguli de imbracaminte. Din nou, acum esti adult. Doar daca esti la Academia Militara, trebuie sa porti uniforma (cred).

6.La sfarsitul absolvirii unei facultati se face bal cum se face in gimnaziu/liceu?
Se poate face bal si se face si festivitate de absolvire, dar studentii tind sa fie mai implicati in organizare decat in gimnaziu / liceu.

7. Exista pauze sau orele se deruleaza una dupa alta?
Poti avea ferestre intre ore (o ora, doua sau mai multe in care nu ai cursuri). Nu exista pauza in orar, cursurile se desfasoara pe intervale orare gen 14-16; 16-18 - oficial nu exista pauze, practic exista pauze de cand pleaca un profesor pana incepe urmatorul curs si la unele cursuri sunt si pauze la jumatatea celor doua ore. Deci... nu te panica, pauze o sa fie!

8.La facultate este mai liniste la ore spre deosebire de gimnaziu/liceu?
Mai liniste, in general, da. Nu neaparat chiar liniste, si studentii mai vorbesc intre ei, dar in orice caz nu este chiar acelasi lucru. La facultate nu te obliga nimeni sa stai la cursuri daca nu vrei, asa ca cei care vor sa faca altceva pot sa iasa. Desi am vazut cazuri de studenti care vorbesc la telefon sau se uita la filme in amfiteatru in timpul cursurilor.

9. Exista carnet de note?
Exista carnet de student. N-am prea vazut sa se puna note in el, mai mult se foloseste ca sa te legitimezi cu el si pentru reduceri.

10.In medie cam cate materii se fac?
Cam 6-7 pe semestru, cel putin la facultatea de psihologie asa era.

11.Cursurile se desfasoara dimineata sau dupa amiaza?
Ambele.

12.O ultima intrebare: cam ce ar avea in plus o facultate fata de gimnaziu/liceu?
Este o specializare profesionala. Inveti ceea ce ai ales cand ai optat pentru facultate, este o aprofundare incomparabil mai mare fata de nivelul de liceu, de gimnaziu nu mai spun. Bine, asta presupunand ca este o facultate buna. Cu diploma de facultate poti face mult mai multe decat poti doar cu bacul.

| ionescuandrada2000 a răspuns:

1.4-5-6.Nu mai mult de 6.
2.Si,si
3.Da se pun absente si le poti motiva doar daca ai avut o problema gen bolnav/a.
4.Da.
5.Cum vrei tu insa trebuie sa fii inbracat/a decent
6.Da.
7.Exista pauze.
8.Da.
9.Depinde de facultate
10.Depinde de specificul facultatii.
11.In mod normal se fac si dimineata si dupa amiaza.In functie de nr.studentilor.
12.Facultatea te specializeaza intr-un domeniu.
Funda?