| Sebi0689 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste profiluri de liceu tinand cont ca nu ma pricep foarte bine la matematica? De preferat in Arges, Bucuresti, Ilfov, Cluj.

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Pentru programare poți învăța de pe internet începând cu materia de liceu și continuând cu informații din surse în limba engleză că tot spui că-ți place. Există și grupuri pentru cei interesați de informatică, dacă te interesează îți trimit invitație. Dacă participi la concursuri/olimpiade nici nu prea contează cum stai la matematică, că așa intri ușor la facultate ori dacă îți faci proiecte personale, deții multe cunoștințe și ești autodidact nici nu mai este nevoie să continui studiile după liceu. De asta aș spune specializarea mate-info intensiv informatică, poate la un liceu tehnologic sau undeva unde să nu ceară mult profesorii la mate și alte materii ca să te poți concentra pe ce îți place. Dar trebuie să te interesezi ce profesori sunt la fiecare liceu, eu nu știu nimic de orașele de care zici, dar oricum nu trebuie să iei 10 la tot dacă performezi la ceva și ai cunoștințe și în altceva, cum ar fi fizica. Asta dacă ești dispus să înveți pe cont propriu.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Balet, poezie, pictură in ulei

| Ofiintă a răspuns:

Filologie, stiinte sociale.

| Anuket a răspuns:

Orice în afară de matematică-informatică. Nu ai zis ce-ți place, ce nu, la ce te descurci bine, deci nu pot să-mi dau cu părerea unde te-ai încadra.

| Sebi0689 explică:

Sunt pasionat de sport, engleza, programare, lb.romana, geografie, istorie

| Sebi0689 explică (pentru Anuket):

Da sunt interesat de acel grup de programare

| Anuket a răspuns (pentru Sebi0689):

Pentru programare poți învăța de pe internet începând cu materia de liceu și continuând cu informații din surse în limba engleză că tot spui că-ți place. Există și grupuri pentru cei interesați de informatică, dacă te interesează îți trimit invitație. Dacă participi la concursuri/olimpiade nici nu prea contează cum stai la matematică, că așa intri ușor la facultate ori dacă îți faci proiecte personale, deții multe cunoștințe și ești autodidact nici nu mai este nevoie să continui studiile după liceu. De asta aș spune specializarea mate-info intensiv informatică, poate la un liceu tehnologic sau undeva unde să nu ceară mult profesorii la mate și alte materii ca să te poți concentra pe ce îți place. Dar trebuie să te interesezi ce profesori sunt la fiecare liceu, eu nu știu nimic de orașele de care zici, dar oricum nu trebuie să iei 10 la tot dacă performezi la ceva și ai cunoștințe și în altceva, cum ar fi fizica. Asta dacă ești dispus să înveți pe cont propriu.