| Adesim a întrebat:

Îmi puteți recomanda un psiholog online gratis? Am auzit că există pagini de genul.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Expune problema ta in detaliu sau pe scurt si poate te putem indruma noi catre un psiholog sau catre un psihiatru, depinde de ce natura este problema ta.
Psiholog gratis greu vei gasi pentru ca ei au asta ca meserie daca si-ar ocupa gratuit timpul cu mine, cu tine si cu altii din ce ar mai castiga bani? Ai idee ca o sedinta costa intre 100-300 de lei in functie de abilitatile acestora si lacomia lor nu in ultimul rand?!

| Furnicuta000 a răspuns:

Psihologii lucreaza online gratis? Nu stiam.
Serios acum, crezi ca nu are ce face cu timpul lui decat sa dea consultatii gratis strainilor pe net? Ultima data cand am fost eu la psiholog era 150 lei sedinta

| Adesim explică (pentru Furnicuta000):

Auzisem niște zvonuri cum că se practică așa ceva pe net. Problema a trecut.

| Panamax a răspuns:

Doi lei dai doi lei face.
Vrei Gratis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti raspunde nimeni pe gratis, singurii psihologi gratis care ii poti gasi pe net sunt cei care isi fac reclama, te acuza de ceva cand le zici (orice), si te cheama la cabinet.
Uneori nu esti bolnav ci doar agitat temporar, iar psihologii profita pentru a avea clienti. Treaba psihologului este sa influenteze, dar unii sunt si fraude care te influenteaza spre boala (ca cei online).
Existau pagini gratis unde posta lume, si nu le raspundea nimeni, au fost inchise.
Acum da este adevarat ca multi s-au mutat online, dar nu inseamna si ca munceste pe gratis.
De obicei sfatul este simplu, fa-ti o viata, foloseste-ti banii sa traiesti nu ii arunca pe "prietenul fals denumit psiholog ". Te intelegi cu oricine care este parte din viata, serviciul tau... nu orice strain care il gasesti zilnic la coltu strazii si deodata dispare apoi vine cu scuze peste saptamani.
Cand ai nevoie de pareri, de idei, folosesti internetul (prieteni virtuali, sau chiar site-ul asta).
Daca ai nevoie de cineva care sa te indrume in viata, mai intai iti alegi un hobby si apoi cauti o cariera, intri in grupuri si vorbesti cu cei din domeniu.

| Adesim explică (pentru anonim_4396):

Hobby-ul și jobul le am. Problena era pe plan sentimental. Dar aveam nevoie doar de liniște.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine fa-ti prieteni de incredere. Eu am fost la psiholog gratuit si nu m-a ajutat asa mult cat m-a ajutat o cunostinta.

| eckblume a răspuns:

Https://deprehub.ro - suna aici, e gratis
Intra pe grupul "Recomanda un psiholog" (pe Facebook) si intreaba daca e vreun psiholog care ofera cateva sedinte de terapie gratis. Daca esti din Bucuresti, in primavara exista unii masteranzi care ofera ore de consiliere gratuite.
* https://www.medsana.ro/preventie/consiliere-psihologica-gratuita
* https://www.istt.ro/asistare-psihologica-gratuita/
* Mai e un grup pe Facebook: PSYCOVID-19. Poti gasi acolo un psiholog dispus sa te ajute.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Mai bine un preot decat psiholog

| Iasmina12345 a răspuns:

Buna,daca te intereseaza iti las un nr de telefon! Face sedinte online la telefon, 100 de lei sedinta