| Sofia505 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cateva reguli si norme ciudate de comportare in societate? (ex.:era politicos ca intr-o zona sa se ragaie dupa masa, sa-i demonstreze gazdei ca mancarea a fost delicioasa...chestii de genul asta big grin)

Răspuns Câştigător
| MissGrumphy a răspuns:

Hello, Sofia!

Coreenii nu fluiera. De fapt, majoritatea populatiei nu poate sa fluiere. In aceasta tara fluieratul este considerat tabu. Tot ei nu folosesc cutite. Ei taie carnea, taieteii si orice altceva cu foarfeca. Nu este un lucru neobisnuit sa vezi intr-un restaurant o chelnerita aplecandu-se peste mancarea ta cu o foarfeca.

In cultura japoneza, schiopatatul usor este un gest de mare senzualitate. Pentru a seduce, fetele invata sa schiopateze fin.

In Italia, pana in anii 1960, traditia spunea ca barbatul sa-i ofere o pusca sau un pistol viitoarei lui sotii, cu care ea sa-l poata ucide daca era infidel.

Cand se naste un copil, musulmanii obisnuiesc sa-i sopteasca la urechi formula de marturisire a credintei musulmane: "Nu este alt Dumnezeu decat Allah..."

sper sa te ajute informatiile

| Sofia505 explică (pentru MissGrumphy):

Multumesc mult, chiar imi este de mare ajutor! happy

2 răspunsuri:
| MissGrumphy a răspuns:

Cu placere, Sofia

poate ma poti recompensa daca intr-adevar merit happy