| Nonenonenone a întrebat:

Imi puteti spune si mie unde este intalnita teorema lui Pitagora? Am un proiect de facut si nu gasesc nimica pe internet puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mă întreb în ce clasă ești.
Teorema lui Pitagora este cea mai ba nală, poate, dintre toate teoremele ge ometriei.
Nu pot să pricep ce ai căutat tu pe internet și nu ai găsit, referitor la această teoremă?

| Nonenonenone explică (pentru corolav):

Stiu unde este intalnita lol....doar ca ma refeream in viata de zi cu zi

| MoxiMonny a răspuns:

In triunghiul dreptunghic cand vrei sa aflii o catateta sau ipotenuza

| anilatacardnaxela a răspuns:

In triunghul dreptunghic. Ipotenuza^2= cateta1^2+cateta2^2. Deci poti sa afli ipotenuza sau cateta.

| Nonenonenone explică (pentru anilatacardnaxela):

Mersi dar nu asta cautamwinking...dar apreciez

| DevilZmayCry a răspuns:

Teorema lui Pitagora spune ca, intr-un triunghi dreptunghic, suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei.